Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как мустаците помагат на вашата котка да вижда? Любопитните факти за вашия любимец:

09 март 2022, 15:00 часа

Те имат повече мустаци, отколкото си мислите

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Една от определящите черти на котката са дългите й мустаци, които излизат от двете бузи. Откъде идват обаче? Котките имат мустаци на горната си устна, брадичката, над очите, на задната част на краката и на гърба си. Мустаците помагат на котките да „видят“ по някакъв начин. Те вибрират от докосване на обект или от промяна във въздушния поток, който изпраща сигнал до нервната система, който помага да се определи размера, формата и скоростта на това, което е около тях.

ТОВА прави котката ви агресивна, без да знаете

Тялото на вашата котка е създадено за притискане в малки пространства

Котките имат свободно плаващи ключици, което означава, че ключиците им всъщност не са прикрепени към нищо. Този физиологичен факт позволява на котките да преминават през отвори, малки колкото главите им. Но котките не са просто добри в това да се вписват в малки пространства, те също обичат да бъдат плътно затворени за усещане за сигурност.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Мъркането остава загадка

Науката все още не знае защо котките мъркат, но една теория е, че звуковата честота на мъркането може да подобри костната им плътност. Тъй като котките са се адаптирали да пестят енергия чрез дълги периоди на сън, възможно е мъркането да е нискоенергиен механизъм, който стимулира мускули и кости без много енергия.

Котките са се самоопитомили

Докато кучетата са били въведени в домовете и избрани въз основа на задачи, които биха могли да изпълняват, като лов и охрана, един забавен факт за котките е, че те не са били довеждани от хората толкова много, колкото са съжителствали с тях по свое желание. След като заживели заедно с хората, те разбрали, че няма да ги изгоним от домовете си и след това се самопоканили направо да влязат. Ето защо котките все още са толкова лесно приспособими към външния живот и защо социализацията през първите 8 до 12 седмици от живота на котето е от решаващо значение за определяне на поведението и общителността на котката.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Една котка доживяла до завидните 38 години

Котето на име Crème Puff държи Световния рекорд на Гинес за най-старата котка, живяла някога. Роден през 1967 г., котката била на три дни от 38-та си година, когато починала през 2005 г. Нейният собственик Джейк Пери също притежавал предишната най-стара котка, която починала на зряла възраст от 34 години.

Начинът, по който котките стареят, е сложен

Не е толкова лесно, колкото седемте години на кучето спрямо тази на човека. По отношение на развитието, първата година от живота на котката е еквивалентна на първите 15 години от живота на човека. Тогава втората му година е еквивалентна на още около десет от нашите години, което прави котето приблизително 25 (човешки) само след две години. Освен това всяка година от живота на котката е еквивалентна на още около седем човешки години.

Котката ви МРАЗИ това

Има причина да ходят толкова тихо

Някога котка се промъква зад вас? Те са наистина добри в това - просто се радвайте, че не сте тяхната плячка! Те естествено са свиканли да ходят на пръсти. Това им помага да се доберат до плячката си с комбинация от скорост и тишина – а стойката им помага да си осигурят амортисьори, когато скачат от високо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес