Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как лесно да пестим пари, без дори да усещаме?

29 декември 2021, 13:45 часа

За много хора пестенето на пари е трудно нещо. Те смятат, че се изисква дисциплина, плануване и правене на сложни хватки, равносилни със счетоводството на голяма корпорация. Истината е, че има три лесни начина, които може да ползвате, за да спестявате пари много лесно - дори автоматично. В тази статия ще ви споделим някои от тях. Започваме с най-лесната, за да стигнем до най-трудната за прилагане. Общото е, че не искат много усилие и много бързо могат да станат добри навици. 

Още: Коледа 2024 - поверия, традиции и обичаи

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 декември /валутен калкулатор/

Стотинки в буркан

Всеки ден като се прибирате от работа вкъщи, обърнете джобовете си и изсипете всичките си стотинки в един буркан. Правете това всеки ден, без изключение, но не пипайте тези пари. Може да навиете цялото семейство да го прави. Нека бурканът да бъде по-голям, за да не се налага да го изпразвате често. Когато той се напълни, изпразнете сумата, сортирайте я и я пребройте. След това идете да обмените дребните пари за едри ги вкарайте в сметка или на друго място, на което да стоят безопасно, за да не ги харчите. Може да видите колко ще спестите за година по този начин. 

Правилото на 10%

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 декември /валутен калкулатор/

Още: Най-хубавите пожелания за Коледа

Вторият начин е правилото на 10%. Може да го правите като отделяте 10% от всеки приход, който получавате и ги заделяте в спестовна сметка. Това работи добре ако получавате заплатата си всяка седмица или пък ако парите ви идват от различни места. Една десета от приходите ви може да изглежда малко, но спазвайте правилото стриктно за една година и ще видите колко пари ще съберете. 

Фиксираното парче от пая

Намислете си една сума, която искате да спестявате всеки месец. Например, 200 лева. И всеки месец без изключение, когато плащате сметките си, имайте предвид, че трябва да заделите тези пари. Мислете това не за нещо компромисно, а като сметка, която трябва да платите на всяка цена. Както сметката за тока - ако не я платите, ще го спрат. Наложете същата степен на важност. Разбира се, трябва да определите сума, от която да не пострада качеството ви на живот. По този начин може и да не спестите най-много пари, но ще имате точна представа за спестяванията си за една година. И ще следвате правилото на повечето богати хора - да харчиш останалото след като си спестил, а не да спестяваш останалото след направените харчове. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес