Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как един баща превръща и трите си дъщери в гении?

31 март 2024, 16:43 часа

Днес ще разкажем за вдъхновяващата история на един баща. Той е унгарски учен, който успя да докаже своята теория чрез възпитанието на трите си дъщери. Той вярва, че гениалността се създава, а не се наследява. Представяме ви Ласло Полгар - бащата, който отгледа трите изключителни шахматистки - Жужа, София и Юдит.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Кой е Ласло Полгар

Ласло Полгар, роден през 1946 година в Унгария, е философ и образователен психолог с дълбок интерес към биографиите на великите личности от цял свят. Ранните му изследвания върху техните биографии създават у него следното впечатление между тях - че гениите не се раждат, а се формират. Полгар е убеден, че с правилното и интензивно образование от ранна възраст, всяко дете може да развие гениалност в определена сфера. Въпреки подигравките, с които научната общност в Унгария посреща тезата му, той е решен да докаже теорията си на практика.

Как Ласло Полгар доказва своята теория

Той решава да избере сфера със точно определени критерии за успех. Поради това се насочва към шахмата - игра, в която успехът се определя обективно, без външно влияние от съдии. Страстен почитател на играта, той решава да отгледа шахматни гении от своите деца. Среща бъдещата съпруга Клара и заедно стават родители на 3 дъщери, които от малки започва да учи как се играе шах. Всички те достигат до впечатляващи успехи в играта. Ето какво трябва да се знае за тях:

Кои са трите сестри Полгар

Сузан/Жужа Полгар

Тя е най-голямата сред трите сестри. Още на 4 години започва своето пътешествие в света на шаха и за кратко време успява да надмине играта на мнозина възрастни, стигайки до впечатляващи постижения. Тя става световен шампион сред жените, а по-късно доказва майсторството си и в мъжката категория, като се утвърждава като гросмайстор. Успехите ѝ в шахматния свят са вдъхновение са първото доказателство за правилността на тезата на баща ѝ.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

София Полгар

София превъзхожда постиженията на своята сестра, като става световен шампион по шах сред жените на едва 14-годишна възраст. За да уточним, тя достига до финала на световното първенство, което е отворено както за мъже, така и за жени. Губи на финала от мъж, но въпреки това е най-напред сред жените и става световен шампион. Известна е също така със своя несравним подвиг, наричан "Разграбването на Рим". През 1989 година, на само 17 години, София триумфира в един от най-важните турнири за годината в италианската столица. Тя постига почти перфектен резултат - 8.5 от 9 възможни точки. Нейното представяне е оценено като едно от най-изключителните в историята на шаха.

Юдит Полгар

Юдит е най-младата от трите сестри, но без съмнение най-успешната сред тях. На крехката възраст от 5 години вече побеждава баща си на шахматната дъска. Когато навършва 12, тя се превръща в най-младият шахматист в историята, който влиза в топ 100. Само на 15 години и 4 месеца, Юдит постига званието гросмайстор, като по този начин подобрява предишния рекорд, установен от легендарния Боби Фишер. Тя доминира женската ранглиста в шаха, като е номер 1 в продължение на 27 години. Заради тези безспорни постижения е определена за кралица на шахмата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес