През горещините голяма част от нас залагат основно на салатите като вечеря или лек обяд. Важно е обаче продуктите да са добре измити, за да бъдат здравословни и да не внасяме вредни пестициди и нитрати в организма си. За целта можем да следваме някои правила и стъпки, за да сме уверени, че зеленчуците, които използваме, са напълно чисти. Ето и основните от тях:
Измивайте ръцете си преди и след приготвяне
Освен че трябва да измием продуктите, които ще използваме, преди да ги докосваме е задължително да измием нашите ръце, за да не заразим зеленчуците с бактерии. Използвайте сапун и топла вода и изтъркайте ръцете си поне за 30 сек под течаща вода. След приготвянето на салатата отново е препоръчително да измием ръцете си по този начин.
Измиването на ръце важи във всяка ситуация, при приготвяне на различни ястия, преди хапване на плодове, след обелването им и т.н.
Важно е да измиваме и кората на плодовете, които ще хапваме. Тя също съдържа вредни за организма ни вещества и бактерии, а след обелването на плода ние го докосваме с ръцете, с които досега сме опипвали обелката. Така можем да пренесем бактериите.
Премахвайте гнилите участъци
Не правете компромиси и изрязвайте всичко увехнало, гнило или наранено. Именно в тези зони се натрупват повече вредни химикали, отколкото в останалата част от продуктите.
Не накисвайте, а директно измивайте
Ако нямате време да измивате внимателно под течаща вода продуктите, по-добре отложете за по-късно, но не ги накисвайте. Това е грешка, която се повтаря от почти всички с цел да се оттървем от вредните химикали, но по този начин те няма да изчезнат. Това ще се случи при по-дългото им измиване под течаща вода. Възможно е да използвате подсолена или содена вода, ако искате да накиснете продуктите, за да премахнете пестицидите и нитратите.
Измивайте кората и обелката
Дори след това да я премахнете и изхвърлите, важно е да измивате предварително, за да не разпространите полепналите по нея химикали и бактерии върху вътрешната част. Измивайте всички продукти, които ще използвате, независимо дали после ще бъдат обелени. В това число се включват и картофите.
Четкайте зеленчуците с по-груба повърхност
Особено ако няма да ги обелвате, е особено важно те да бъдат отлично почистени и измити. Такива са например картофите, краставиците, пъпешите, кивито и др. В тези неравности по обелките им се съдържат повече бактерии, микроорганизми, пестициди, нитрати и други вредни химикали.