Едно от най-големите предизвикателства, пред които сме изправени е изграждането на навици. Друго подобно е спасяването на природата. Голяма част от нас генерират много количество отпадъци. И това е нормално. Лошото е, че много малка част от тях се рециклират. Това частично е, защото не можем да ги рециклираме правилно. В тази статия ще се опитаме да дадем някои насоки за хората, които искат да рециклират, но все още не са започнали да го правят.
1) Вижте какво може да рециклирате
Вижте какви възможности имате, за да рециклирате. Ако имате печка на дърва или роднини, които живеят на село, то може да видите кои отпадъци може да изгаряте в нея - хартия, дърво. Ако имате къща на село с градина, то значи може да оползотворите и хранителните си отпадъци като компост. Трябва да ги събирате и да ги носите там. Стъклото, хартията и металите могат да се предават за вторични суровини (ако прецените) или просто да се изхвърлят разделно на правилните за това места. И това остава една много малка част от отпадъци, които не попадат в никоя от тези категории.
2) Вижте дали не може да генерирате по-малко отпадъци
В крайна сметка, за да хвърляме по-малко отпадъци, трябва да правим по-малко боклук. Има ли нещо, което може да си позволите да не хвърляте? Храна, например. Планувайте по-добре своето готвене, за да не се налага да хвърляте храна. Освен това може да опитате да намалите ползването на продукти за еднократна употреба. Може да звучи сложно, но за някои неща е наистина банално - спрете с водата в пластмасови бутилки, с найлоновите торбички и с еднократните тампончета за почистване на грим, например. Започнете от малкото и вървете към голямото.
3) Вижте дали не може да подкрепите някоя кауза
Има каузи, които събират капачки, а скоро ще станем свидетели и на първата кампания за алуминиеви кенчета в страната. Това е ценно, защото може да обвържете рециклирането с правене на добри дела. При това без да си давате много усилия. Проучете добре какви каузи съществуват и как може да допринесете за тях.