И телата ни, и емоциите ни са подвластни на хормоните – химични вещества, които играят ключова роля за регулирането на различни процеси в тялото, на хормоните, които ни карат да се смеем, да плачем, да съпреживяваме. Хормоните регулират и редица жизненоважни процеси в организма и всички са необходими за постигането на баланс, макар да се опитваме да потиснем едни и да се насладим на повече от други.
Хормон на щастието – какво е това?
Зоната на комфорт е мястото, където мечтите умират
Хормоните са важни и за физическото, и за емоционалното ни благополучие. Макар че всички хормони са необходими за баланса и здравето ни, някои от тях се опитваме да потиснем, тъй като високите им нива оставят негативен отпечатък върху телата ни като хормона на стреса – кортизол например. Известно е, че докато нормалните нива на този хормон са ценни за справяне с трудности, със стреса и с различни житейски ситуации, то високите нива на кортизол в кръвта водят до хипертония, сърцебиене, стомашно-чревни проблеми, стесняване на кръвоносните съдове и повишен риск от инфаркт и инсулт, до напълняване и емоционална нестабилност, поради което се стремим към редуциране на нивата на кортизол, докато други хормони свързваме само с положителното им въздействие като хормоните на щастието – допамин, серотонин, ендорфин, окситоцин,които се опитваме да увеличим.
Още: Най-щастливият месец за всяка зодия през 2025 година
- Допамин – наричаме го хормон на щастието. Свързан е с усещането за благополучие, с пеперудите, пърхащи в стомаха ни, когато сме влюбени, с неустоимия вкус върху небцето ни, докато се наслаждаваме на храната. Произвежда се в телата ни всеки път, когато намираме наслада в това, което правим.
- Серотонин – предпазва ни от депресията, помага ни да се справим с тревожността. Повишаването на нивата на този хормон е възможно както чрез прием на медикаменти, така и с елементарни промени в начина на живот – отделяне на време за спорт, разходки и движение на открито, срещи с приятели – всички те повишават усещането за щастие.
- Ендорфин – хормонът, който се отделя при спорт и движение, известен и като естествено болкоуспокояващо.
- Окситоцин, известен и като хормон на любовта, който се отделя при допир и прегръдка с любим човек, романтична интимна среща с половинката, както и по време на раждане, за да помогне на майката и да създаде усещане за привързаност от първия дъх.
От тези четири хормона, като хормон на щастието най-вече е известен допаминът. Д-р Фатима – семеен лекар в Henry Ford Medical Center – напомня, че и тъгата, и скръбта, и депресията са нормални емоции, чувства, преживявания, които не трябва да ни притесняват или да ни възпират да търсим път към щастието, като правилни и погрешни пътища няма – различни са емоциите и дейностите, които ни правят щастливи – и всеки трябва да открие своя път към щастието, онези парченца от пъзела, които му липсват, за да бъде щастливи. И въпреки че щастието е различно за всеки според мирогледа и възприятията му, въпреки че можем да се докоснем до усещането за щастие, вървейки по различни пътища, все пак има някои общи съвети, които сочат как да увеличим „хормона на щастието“.
Още: Топ 8 храни за добро настроение
Как да увеличим „хормона на щастието“?
Заедно със съветите си как да увеличим хормона на щастието д-р Фатима препоръчва и прием на витамин Д – слънчевия витамин през зимата, който успешно ни помага да преодолеем депресията.
По отношение на въпроса как да увеличим хормона на щастието семейният лекар съветва:
Още: 3 зодии, чийто живот ще се подобри драстично след 20 януари 2025
- Насладете се на природата, на допира с нея, на разходка до непознати красиви кътчета. Тялото ще се умори, но душата ще пирува и ще се дави в наслада.
- Спортувайте според физическите си възможности и възраст, но не пропускайте шанс да се раздвижите.
- Насладете се на компанията и физическата близост с любимия човек.
- Прекарайте време с приятели.
- Смейте се високо на комедийните филми.
- Експериментиране с ароматерапия и масажи.
- Отдайте се на изкушенията и сбъднете своя мечта.
- Яжте шоколад.
- Обичайте!
Статията не замества лекарска консултация.
източник: https://www.henryford.com/blog/2021/05/how-to-boost-feel-good-hormones-naturally