Вкусът на прясното грозде може да се усеща през цялата зима, стига правилно да съхраните гроздето за студените месеци. За тази цел са необходими определени условия, за да не се образува плесен върху зърната.
Защо гроздето се разваля?
Плесенясването на гроздето е основна причина за развалянето му при съхраняване. Плесента възниква първо върху повредените зърна, затова те трябва да бъдат отстранени от чепката. Съхранява се само добре узрялото грозде, като не се премахва характерния за него тънък восъчен слой, който има защитна функция.
Още: Как да запазим гроздето свежо по-дълго време?
Преди да наредите гроздето, трябва да отстраните всяко изсъхнало, изгнило или недоразвито зрънце. Те се отстраняват с помощта на ножица, за да не изтича сок върху здравите зърна. По време на обработването на чепката тя трябва да е върху чиста кърпа, за да не се изтрие от зърната восъчният слой. Грозде, което ще се съхранява, трябва да е напълно сухо, затова влажните места се подсушават с памук.
Как да съхранявате гроздето?
Гроздето се съхранява най-добре в помещение, което е сухо, тъмно, без миризми и е проветриво. Температурата в него трябва да е от 1 до 5 градуса. При спадане на температурата помещението трябва да бъде загрято поне до 1 градус над нулата. Не се препоръчва съхраняването на грозде в мазе. За да се поддържа въздух без излишна влага в помещението може да се сложи пакет с негасена вар или със сухи дървени въглища - те ще поемат излишната влага.
Още: Лекар: Грозде - как влияе на кръвното и чернодробните ензими
Гроздето може да се съхранява в щайги, като между редовете грозде се посипват дървени стърготини. Гроздето може да се съхранява и закачено, а също така и върху рафтове, предварително постлани с чиста слама. Чепките не трябва да се докосват помежду си. След 1-2 месеца гроздето губи от теглото си и става по-сухо.
Можете да съхраните грозде и с помощта на вода, така ще бъде дълго време сочно. За целта трябва да отрежете чепката заедно с част от лозата. Тя се потапя в бутилка, пълна с вода. Чепката трябва да виси във въздуха, за да не се допира до нищо, а във водата се пуска парченце дървен въглен, за да не зеленясва. Частта, която се намира в бутилката, периодично се подрязва, за да се захранва с вода чепката.
Още: Кога трябва да покриете лозята преди зимата?
На всеки пет дни гроздето се проверява за плесен и поразените зърна се отстраняват. Гроздето, което е станало сухо заради изгубената влага, отново може да бъде свежо, като се потопи за 10 секунди в горещ захарен сироп - 200 гр. захар на 1 литър вода, и след това се потопи в студена вода до изстиването на чепката.
Съхранете гроздето за зимата: Лесна рецепта, която трябва да опитате