Хлябът. Без него не сядаме на масата. С него си правим сандвичи за закуска или мажем на филии разядките си. А прясно изпеченият хляб е онова, което ни напомня на детство.
Още: Какви невероятни ползи ни носи чаят от иглика
Още: Дънов: Ако мъжът ви има любовница, поканете я на гости и я обикнете
Днес с множеството различни марки и видове хляб, които може да откриете в магазините, може да си осигурите хубав и мек хляб без почти никакво усилие. Но, ако искате да се разнообразите и да се насладите на топъл, домашно приготвен хляб, има някои тънкости, които трябва да знаете.
И въпреки че когато правите хляб, приготвянето му зависи от рецептата, която сте избрали, има някои основни тънкости, които да имате в предвид, когато правите домашен хляб:
1. Ако не използвате бързо разтворима, може да се наложи първо да разтворите маята. Това означава да я комбинирате с топла вода (ако е твърде гореща, ще убие маята) и малко захар, преди да я използвате. Само след няколко минути маята ще започне да се пени, тъй като ще започне да яде захарта и да ферментира. Уверете се, че вашите дрожди не са с изтекъл срок на годност и не са били изложени на влага, преди да започнете.
Още: Стихотворение на деня, 16 януари, от Радой Ралин
Още: Как се прави съживяване на бенджамина през зимата
2. Отделете малко време, за да замесите правилно тестото. Натиснете отгоре, сгънете до дъното, след това натиснете надолу и напред. След това завъртете тестото и повторете от всяка страна. Месете по-бързо, като същевременно поддържате формата, докато тестото може да се разтегне с около 10 сантиметра, без да се накъса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв е номерът на боята на колата - ето как да разберем!
3. Важно е тестото да бъде напълно готово, когато го сложите да се пече. За целта, то трябва да се остави да втаса. Ако прободете питката с пръст и тестото бавно се върне назад, то е почти готово за печене. След като тестото е приблизително двойно по-голямо от първоначалния си размер, ударете го с кокалчетата си, за да освободите малко излишен въздух, оформете го с правилната форма и го изпратете направо във фурната.
4. Винаги следете фурната. Гледайте го внимателно, за да сте сигурни, че хлябът се зачервява равномерно и ако не се, завъртете го.
5. След цялата тази упорита работа, важно е да се убедите, че домашният ви хляб ще издържи възможно най-дълго, без да изсъхне или мухляса. Съхранявайте хляба в кутия за хляб, ако ще довършите питката след няколко дни или я държите във фризера за няколко месеца.
Още: Таро хороскоп за 16 януари 2025: Яснота за Телците, спокойствие за Раците
Още: Защо се появяват винарки във виното
Готови ли сте да печете?