Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да шофирате при поледица? Седем съвета

23 декември 2021, 11:05 часа

Почивните дни за Коледа и Нова година са повод мнозина да планират пътуване. Макар тези дни да виждаме повече слънце и пътните условия да ни се струват благоприятни, да не забравяме, че сме в условията на зима, времето внезапно може да се влоши, а през нощта и сутрин температурите спадат и пътищата са хлъзгави. Такива се те и по усойните места, където няма слънце, планински проходи и мостове.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Резките скокове в температурите, киша, сняг и така нареченият черен лед (тънка ледена покривка върху асфалта), който често остава незабелязан от водачите на автомобили, изискват повишено внимание на пътя. За да се справите с такива нелеки пътни условия, е необходимо да спазвате някои правила. Припомняме ви ги и ви пожелаваме безаварийно пътуване за празниците, бъдете внимателни зад волана!

Правилна дистанция

Разстоянието до автомобила, който се движи пред вас, трябва да е поне два пъти по-голямо, отколкото в нормалните условия на положителни температури и суха пътна настилка. Разбира се, правим уточнение за използваните гуми – задължително е те да са зимни, а ако ще пътувате към ски курортите и в снежни условия, е добре да имате вериги за сняг.

Не забравяйте да следите страничното разстояние. Обърнете специално внимание на това, тъй като при снеговалеж видимостта се влошава и рискувате да попаднете в „сляпата зона“ на друг водач.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Правилна скорост

Смело намалете обичайно разрешената скорост при хлъзгави условия с една трета, а най-добре наполовина. Съответно не забравяйте да се приберете от изпреварващата лява лента в средната или дясната лента. При хлъзгави завои задължително намалете скоростта наполовина в сравнение с препоръчителната и във всички случаи не превишавайте 40-50 км/ч.

Не забравяйте, че именно при завои (както и на спирки на градския транспорт и пешеходни пътеки) рискът от подхлъзване се увеличава в резултат на контакта на гумите на другите автомобили със снега, затова вземете максимални предпазни мерки. Намалете скоростта си постепенно доста преди да навлезете в завоя. В завоя се придържайте към ниска скорост и плавно подаване на газ.

Спиране и работа със скоростите

Дори колата ви да е снабдена с ABS и стабилизираща система, създайте си навик в зимни условия да спирате плавно и в същото време импулсно, като не допускат пълното блокиране на колелата. При всяко спиране се опитвайте да оцените пътните условия и интензивността на спиране. Избягвайте както внезапното набиване на спирачките, така и рязкото ускоряване. В противен случай можете да провокирате отклонение от посоката на движение, завъртане или излитане от пътя.

Не по-малко важно е да изберете предавката. В голяма степен това се отнася за автомобилите с механична скоростна кутия. Избирайки по-ниска скорост (например да се движите на втора там, където при обичайни условия бихте избрали трета), вие осъществявате спиране с двигателя, увеличавайки тягата и стабилността на автомобила. Спирането с помощта на двигателя се осъществява чрез преминаването на по-ниска предавка. Например при 80 км/ч включвате четвърта скорост, след 10 секунди включвате трета скорост и така до първа скорост.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

При автомобили с предно предаване изключете предавката, натиснете съединителя и преди да превключите на по-ниска предавка, натиснете за кратко газта, за да повишите оборотите. Така при преминаването на по-ниска предавка ще избегнете характерния рев на мотора заради повишените обороти. В хлъзгави условия спирането с помощта на двигателя е най-добрият начин да спрете, но неговият недостатък е, че изисква пространство и е трудно осъществим в градски условия. Друг начин за спиране при поледица е да се насочите към дълбок сняг или като опирате страничните гуми в бордюра или друго странично препятствие.

Притежателите на автомобили с автоматична трансмисия има смисъл да изберат зимен режим или „Еко“, при които реакцията на автомобил на „газта“ се притъпява. Може също да понижите предавката, както и в случая с механичната скоростна кутия, осъществявайки спиране с двигателя.

Работа с волана

Воланът се държи с две ръце в положение една срещу друга (9:15 на часовника), което ви позволява по-голяма маневреност при работа с волана. Това важи не само за зимни условия, но при хлъзгави настилки е задължително. Най-добре е да изоставите навика да шофирате с една ръка или да "месите баница". При пътуване в снеговалеж и поледица максимално ограничете ъгъла на работа с волана. Дори в завои се старайте да навлизате така, че да не въртите волана на повече от 30 градуса. Още повече избягвайте резките движения, които в зимни условия могат да провокират поднасяне. В хлъзгави условия работата с волана трябва да е много нежна.

Освен това се старайте да минимизирате престрояванията от лента в лента. Ако това е необходимо, извършвайте маневрата с равна газ, без форсиране на двигателя, и въртете по-леко волана.

Какво да правите в случай на поднасяне

Ако колата ви поднесе, спазвайте следните правила:

• Погледнете в посоката, в която възнамерявате да насочите колата.

• Помнете, че е по-добре да попаднете в снежна пряспа отстрани на пътя, отколкото в насрещната лента.

• При автомобили с предно предаване добавете газ и плавно изправете волана, при задно предаване отпуснете газта за известно време и я добавете, когато колелата възвърнат сцепление.

Какво да правите при хлъзгави наклони

Смяната на предавките по време на изкачване може да провокира неконтролирано плъзгане и затова е необходимо предварително, преди началото на хлъзгавия участък, да изберете желаната предавка, която във всеки случай трябва да бъде понижена.

Спускането по хлъзгави склонове също трябва да се извършва на възможно най-ниската предавка, ако условията за движение позволяват. Освен това, докато се изкачвате и спускате, избягвайте рязкото ускорение. Резките маневри (изпреварване, избягване на препятствия) по хлъзгав път също са противопоказани.

Шофиране в "коловоз"

Отделен случай, изискващ повишено внимание от водача, е шофирането по заледени снежни улеи, издълбани от колите по пътя. При тези условия водачът трябва да държи волана, от една страна, здраво, но от друга страна, да движи волана под малки ъгли.

Ако решите да смените лентата или да завиете, трябва да излезете от коловоза под остър ъгъл, като бавно завъртите волана. Ако улеят, сравнително казано, "не ви пуска" да излезете, следвайте следния алгоритъм. Пускате газта преди началото на маневрата и правите рязко завъртане на волана. Веднага след като предните колела излязат от коловоза, изправете волана и леко натиснете газта, стабилизирайки колата.

Разбира се, още преди да тръгнете на път, трябва да сте се убедили в изправността на спирачната система, което е задължително условие. И главното – не бързайте и шофирайте внимателно. Не забравяйте, че ви чакат у дома!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес