Животът не е идеален и има много неща, от които да се оплаквате: Работа, която ви изнервя, ужасно задръстване, заради което закъснявате с 20 минути… Повечето от нас имат своите оплаквания. И на кого да се оплачат, ако не на най-близките си приятели, нали?
Добрият стар разговор може да ви помогне да се справите с гнева или стреса, а уязвимостта и опирането на приятелите ви за емоционална подкрепа всъщност може да укрепи приятелствата ви.
Въпреки това има разлика между човек, който от време на време се оплаква, и човек, който намира проблем в почти всички ситуации. Когато повечето от контактите ви се въртят около негативното, е нормално да се чувствате психически изтощени, което може да затрудни истинското удоволствие от приятелската компания.
Още: Няма щастие без страдание: 4 зодии с комплекс на мъченик
Ето как да се справяме с хронично оплакващите се приятели и да намерим баланса между проявата на съпричастност и поставянето на граници.
1. Давайте пример
В малки дози взаимното оплакване изглежда като сближаване. Ако правите това твърде често обаче, може да се затвърди модел, при който оплакването се превръща в норма за приятелската ви връзка.
Затова, преди да ги обвините за поведението им, отделете малко време, за да помислите дали неволно не подхранвате негативността. Още по-добре е да положите усилия да бъдете по-позитивни. Вместо да порицавате прехвалените риалити предавания, споделете в чата ново предаване, което може да им хареса, или споменете колко хубаво е изглеждало бягството им през уикенда на 4 юли в Instagram.
Още: Хората, които най-много се ОПЛАКВАТ, са представители на тези 4 зодии
Идеята е, че колкото повече умишлено измествате фокуса към позитивното, толкова по-естествено става това в разговорите занапред.
2. Станете по-малко забавна аудитория по време на техните оплаквания
Следващия път, когато любим човек започне да се оплаква, изберете да устоите на желанието да му изпратите дълго гласово съобщение в отговор. Тази реакция ще му подскаже, че сте напълно ангажирани с това, за което се оплаква, което само ще го насърчи да продължи да се разтоварва върху вас.
Опитайте да бъдете кратки, когато става въпрос за признаване на разочарованието на ваш приятел: "Да, това наистина е гадно.“; „Уф, съжалявам, че се справяш с това и че не мога да ти помогна.“; „Аз също щях да съм доста ядосан." След това просто направете пауза. Когато умишлено не наливате масло в огъня, правите оплакванията им по-кратки и по-малко удовлетворяващи. Те няма да получат от вас интензивната реакция или емоционалния отговор, които са търсили, и в резултат на това вероятно ще спрат да се осланят на вас, за да потвърдите оплакванията им.
Още: Къде и как да се оплачем от проблеми с хотела?
Ако все пак тези едносрични изказвания ви се струват неестествени, сменете темата с нещо по-оптимистично: „Изглежда, че работата е тежка. Но почакай - нямаш ли среща тази вечер? Очакваш ли поне това с нетърпение?“ Или: „Съжалявам, че се чувстваш толкова раздразнителен. Какво обикновено ти помага да се чувстваш по-добре в такива ситуации?“ Тези подходи могат да вдъхновят приятеля ви да помисли за решения на неговите проблеми.
3. Сменяйте местата за прекарване на свободното време, за да се разтоварите заедно
Небрежната двучасова вечеря или посещението на щастливия час в любимия ви бар може да бъде чудесен начин да наваксате и да се отпуснете. Но това може да не звучи толкова привлекателно, когато сте с определен човек, който лесно може да прекара цялата вечер в оплаквания за всяко дребно нещо, което го притеснява.
Вместо това опитайте по-интерактивни дейности, като съвместно посещение на курс по йога, кино или концерт. Тези неангажиращи варианти са не само забавни, но и създават среда, в която е по-трудно да се размишлява върху негативни мисли, тъй като, вместо това сте съсредоточени върху това да се занимавате с настоящия момент.
4. Не се чувствайте така, сякаш трябва да слушате оплакванията им до безкрай
Може би се чудите: „Не е ли странно да прекъсвам тирадата на приятеля си само за да кажа: „Времето изтече!“. И когато се изразявате по този начин, да, но има и по-елегантни начини да приключите нещата и не бива да се чувствате зле, че ги използвате в своя полза.
Например, можете да кажете: „Имам само 10 минути, така че мога да слушам още малко.“ Или: „Трябва да приключвам, но нека се върнем към темата утре следобед, ако все още искаш да се изкажеш.“
Когато поставяте тези граници, вие сигнализирате, че сте толкова загрижени за това приятелство, че искате да формулирате параметрите, при които то процъфтява. Подобни състрадателни отговори ще дадат на приятеля ви да разбере, че сте на разположение за него, като в същото време ще защитите собственото си време и енергия.
5. Просто бъдете честни с него
Ако непрестанните оплаквания на приятеля ви ви изтощават дотолкова, че се страхувате да видите името му в известията си, просто поговорете директно с него.
Започнете разговора с искрена загриженост и съпричастност, а не с обвинения или гняв. Кажете нещо от рода на: „Честно казано, напоследък нашите срещи са доста негативни. Може ли да обсъдим и някои положителни неща, които се случват в живота ни?“ Или пък може да кажете: „Наистина ме е грижа за теб, но заради количеството оплаквания напоследък се чувствам някак изцеден и огорчен. Можем ли да се опитаме да го държим под контрол?“
Тези стратегии работят, защото са директни, но все пак любезни и ви помагат да изразите чувствата си, без да игнорирате приятеля си. И запомнете: Подкрепянето на приятелите ви, когато са в беда, е чудесно, но не трябва да става за сметка на собственото ви щастие.