Учестено дишане може да възникне поради по-интензивна физическа активност и се счита за нормално, но може да се появи и поради заседнал начин на живот, който се изразява в липса на физическа активност. Това води до прекомерна умора и трудности при извършване на ежедневните дейности.
Д-р Рафаел Белмонте обяснява за този начин на дишане. http://www.rafaelbelmonte.com.br/apneia-do-sono/
Основни причини
1. Интензивна физическа активност
Когато извършвате много интензивна физическа активност, с която тялото ви не е свикнало, обичайно е дишането ви да става по-бързо и по-кратко. Това е знак, че тялото ви забелязва дейността и генерира физическа подготовка.
След интензивна физическа активност се препоръчва почивка, тъй като това постепенно ще помогне на дишането ви да се нормализира. Освен това е важно по принцип да продължите да практикувате дейността, тъй като по този начин човек придобива физическа форма и не изпитва толкова лесно задух и умора.
2. Безпокойство
Още: Лекар разяснява най-често срещаните причини за затруднено дишане в легнало положение?
Тревогите може да доведат до появата на психологически и физически симптоми, включително задух, замаяност, болка в гърдите и, в някои случаи, чувство на слабост, например.
Важно е да разпознаете факторите, които водят до появата на симптоми на тревожност, в допълнение към приемането на мерки, които ви помагат да се отпуснете: практикуване на физическа активност, оценяване на настоящето и опит да дишате дълбоко и спокойно. По този начин е възможно да се контролират симптомите на тревожност.
3. Анемия
Още: Недостиг на въздух и проблеми с дишането. Какви могат да бъдат причините?
Една от характеристиките на анемията е намаляването на концентрацията на хемоглобина, който е отговорен за пренасянето на кислород в тялото. Затова, когато има малко наличен хемоглобин, човекът може да има по-трудно и учестено дишане в опит да улови повече кислород и по този начин да задоволи нуждите на своя организъм.
4. Сърдечна недостатъчност
При сърдечна недостатъчност сърцето изпитва затруднения при изпомпването на кръв, което води до намаляване на количеството кислород, достигащо до белите дробове. Това причинява задух, умора, нощна кашлица и подуване на краката в края на ден, например. Лекарят обикновено препоръчва употребата на лекарства за подобряване на сърдечната функция, в допълнение към промените в хранителните навици и начина на живот.
5. Астма
Още: Лекар: Този чай успокоява дишането
Основният симптом на астмата е затруднено дишане поради възпаление в бронхите, което възпрепятства преминаването на въздуха. Това прави дишането по-трудно.
Симптомите на астматични пристъпи обикновено се появяват, ако човек е изложен на студ, алергени, дим или акари и са по-чести сутрин или при лягане за сън. Важно е човекът винаги да има под ръка инхалатор за астматични пристъпи, тъй като лекарството трябва да се използва веднага след появата на първите симптоми.
6. Астматичен бронхит
Астматичният бронхит е възпаление на бронхите в белите дробове, което възниква поради алергия или респираторна инфекция и води до симптоми като недостиг на въздух, затруднено дишане и хрипове, например.
Лечението на астматичен бронхит трябва да се ръководи от пулмолог, който може да препоръча употребата на лекарства, които намаляват възпалението в белодробните бронхи и улесняват преминаването на въздуха, като инхалатори, антибиотици или дихателна физиотерапия.
Още: Как правилната техника на дишане ни помага при високо кръвно?
7. Заседнал начин на живот
Заседналият начин на живот е такъв, при който не практикувате редовно никакви физически упражнения, в допълнение към прекарването на много време в седнало положение. Това пряко влияе върху вашето здравословно състояние, провокирайки наддаване на тегло, затлъстяване, постоянна умора, както и задух и хрипове при извършване на прости ежедневни дейности.
За да преодолеете заседналия начин на живот, е необходимо да промените някои ежедневни и рутинни навици, свързани както с диетата, така и с физическите упражнения. Желателно е двигателният ви режим да се съгласува с професионалист по физическо възпитание.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---