По ирония на съдбата външните температури се повишават, искаме да отидем на почивка или вече имаме такава - и изведнъж трябва да легнем в леглото с летен грип. 20% от всички грипни инфекции се случват между юни и септември.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Дали ще се разболеем, не зависи от температурата, а преди всичко от конституцията на нашите отбранителни сили. И те просто често се атакуват през лятото, защото особено интензивното излагане на слънце отслабва неимоверно имунната система.
Ето някои основни съвети, за да можете успешно да се предпазите от летните инфекции, настинки и грип.
1. На първо място, избягвайте големи групи хора, при които със сигурност има хора с простуда или грипна инфекция в началния етап и дифузни патогенни вируси при кашляне или кихане.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
2. Препоръчително е да се обличате според времето, дори с по-дебела дреха, ако се налага, въпреки че е лято. Това увеличава топлоизолацията на тялото, а в случай на затопляне през деня, премахването на една или две дрехи ще предотврати прегряване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
3. Яжте много зеленчуци и плодове, особено оранжеви и червени, тъй като те са с високо съдържание на каротеноиди и антиоксиданти (например червен пипер, морков, домат, тиква, жълт пъпеш). Сини сливи, бяло зеле, кисело зеле, спанак, картофи и маруля също са добри.
4. Не забравяйте да спортувате редовно. Поддържането на добра физическа форма през лятото помага да се предотврати различни заболявания, тъй като укрепва имунната система.
5. Препоръчително е да се пие плодов или зеленчуков сок и не на последно място доматен сок, който ще попълни загубените макро- и микроелементи. Можете да се подложите и на масаж на тялото (частичен или цял).
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
6. Избягвайте хроничния стрес, който кара тялото ни да бъде тотално бомбардирано със следните хормони: на адреналин и надбъбречна кора. Последните, ако присъстват в големи количества, увреждат имунитета и по този начин увеличават податливостта към инфекции. Ето защо си струва да предприемате редовни действия за облекчаване на стреса и напрежението, например научете се да се дистанцирате от работата, да се отдадете на релаксация или любими спортни дейности.
7. Обърнете внимание какви лекарства приемате. Наличието на псевдоефедрин или кофеин в състава на някои таблетки може ефективно да затрудни заспиването вечер и по този начин да отслаби имунната система.