Зимата определено наближава, както и студеното време, така че определено започват и проблемите с обувките и ботушите ни, най-вече от петната по улицата от сол и препарати за почистване на снеговалеж.
През зимата, от резките промени в температурата (плюс на закрито, минус на открито) кожата на обувките се износва по-бързо. Снегът се топи върху тях от топлината на краката, което кара кожата на обувките да се намокря.
Изобилието от сол, абсорбирана в незащитена кожа, разрушава структурата на кожата, разяжда боята. Много е неприятно, защото така кожата на ботуша се поврежда, оставят се петна, появяват се надрасквания по повърхността от солните частици и това прави вашите любими обувки неприятни на външен вид и неиздръжливи, защото е възможно дори да започнат да пускат вода.
Нека видим някои изпитани домашни средства за борбата с този проблем, които може да ни помогнат със съхраняването на любимите ни скъпи кожени ботуши за по-дълго време!
Петна от сол
Тротоарите през зимата често са пълни с киша, съдържаща морска сол и оставяща неприятел бял контур по вашите обувки и ботуши, като този тип петна много трудно мога да бъдат премахнати. Може за целта да смесите еднакво по количество оцет и вода и с мека кърпа, потопена в сместа да избършете замърсените участъци от вашите обувки. Оцетът ще разгради натрупаната сол, без да повреди кожата на обувката. После може да избършете със влажна кърпа, за да придадете блясък и обувките ви ще са като нови!
Надрасквания
Надрасканата кожа по нашите любими ботуши е много неприятна гледка. Но може да потопите клечка за уши в зехтин и да намажете повредения участък, да изчакате да попие, след което да забършете със суха кърма. Това определено ще помогне.
Олющени връхчета на обувките
Може да смесите равно количество сода за хляб с вода и с памучна кърпа, предварително напоена със сместта да нанесете малко върху олющените части и после да забършете с влажна кърпа.
Драскотини по токовете на обувката
Много е трудно да поддържаме токовете на обувките си здрави и неолющени. За да се справите с това може да нанесете малко вазелин върху суха кърпа и да разтъркате добре повредената част. След като попие в кожата, може да забършете с влажна кърпа.
Как да изсушим обувките си?
Най -добрият начин за сушене на обувки е върху дървен блок (за поддържане на формата на обувката) естествено при стайна температура. Ако трябва да изсушите обувките си по-бързо, можете да използвате нагрята постелка. Минималната температура трябва да е малко по-висока от човешкото тяло, което няма да развали обувките, но значително ще намали времето за сушене.
Можете да изсушите мокрите обувки дори по-бързо, като поставите обувките си в специална сушилня за обувки. Този метод е малко по-лош, тъй като температурата на сушене е по-висока и може да изсуши кожата, което ще доведе до нейната твърдост и ще изисква възстановяване на качеството на кожата с определени мазила за обувки.
Не е препоръчително да сушите обувките си на радиатор, защото температурата, отделяна е много висока за кожени изделия. По време на изсушаване лепилото може да се отдели, да изсъхне и да „свие“ кожата, което ще направи вашите любими обувки негодни за носене.