Съсирването на кръвта (колагулацията) е естествен процес, необходим, за да не загубите кръвта си при минимално нараняване като порязване. Съсирването извън целите, за които съществува, е опасно за здравето и живота, тъй като съсиреците циркулират в кръвообращението и могат да доведат до сериозни и животозастрашаващи инфаркт или инсулт. Това прави разбирането на процеса и превенцията на нежеланите съсиреци от ключово значение за опазване на здравето и живота. При висок риск от образуване на съсиреци, доказан лабораторно, лекарите предписват антиколагуланти, който да не позволят това да се случи. Как обаче да минимизирате риска и как да разберете, че ви е нужен лекарски преглед?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Рискови фактори
Важно е да обсъдите с лекаря си предпазване от образуване на съсиреци, ако сте в рискова група. По-застрашени от тромби са хората със сърдечно-съдови заболявания, след сърдечна операция, след прекаран инфаркт, при сърдечна недостатъчност, след прекаран инсулт.
На какво да обърнете внимание?
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Следните промени в тялото могат да подсказват образуването на съсирек. Ако наблюдавате нещо от следните, потърсете лекарска помощ, без да се бавите:
- синкава кожа на един от крайниците,
- подуване на крайник,
- затопляне и зачервяване на част от кожата върху крайник,
- болка в гръдния кош, която не минава, постоянна е и не се влияе от промяна на позицията на тялото,
- силно главоболие, съчетано с невъзможност за движение, изтръпване на крайниците от едната или двете страни, замъглено виждане или загуба на зрение, загуба на говор – симптоми на инсулт,
- задух с болка,
- болка в корема, съчетана с диария.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Как да се предпазите?
Следете колагулацията и Д-димер, ако сте рискова група, и посетете лекаря си, ако имате съмнение, че се нуждаете от антиколагуланти. В случай, че всичко е наред, но все още сте притеснени, може да приемате без лекарски преглед и рецепта някои храни и напитки, разреждащи кръвта и пазещи от тромби. Сред тях са гроздето, мандарините, портокалите, ягодите, слънчогледът, тъй като съдържа полезния за целта витамин Е, подправките мащерка, куркума, канела, джинджифил. Може да приемате и аспирин, но тъй като той е медикамент и има противопоказания – не се приема от деца, може да доведе до нежелано кървене и т.н. – първо се консултирайте с лекаря си, колкото и безобиден да ви изглежда аспиринът.
Други методи за профилактика включват носенето на специални чорапи при пациенти с разширени вени, рискови за тромбоза, избягване на дългото стоене или седене чрез предприемане на кратки разходки дори по време на пътуване, прием на адекватно количество вода, преустановяване на пушенето и вдигането на тежести, физическа активност, която не е прекомерна.
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?