Заздравяването на рани по лицето се характеризира с редица специфични особености, дължащи се на повърхностното разположение на съдовете, продължителния оток на увредените тъкани и мимическите мускули, което затруднява стягането на ръбовете на раната и вероятността за бързото ѝ инфектиране.
Заздравяването на рани на лицето има висок потенциал за регенерация поради повишеното кръвоснабдяване и добрата инервация в областта на лицето.
Нека видим какво може да се направи у дома, така че раната на лицето да заздравее възможно най-бързо и да не остави неестетични белези.
Неинфектираните рани (пъпка или драскотина) заздравяват доста бързо и не увреждат лицето, затова е достатъчно да се спазват определени правила за грижа за тях. На първо място, не трябва да третирате раните на лицето с неразреден медицински спирт и йод.
Какво да направите, ако раната не заздравява
Неразреденият йод и алкохол могат да оставят изгаряния и раздразнения по кожата под формата на незаличими тъмни петна, затова винаги отдавайте предпочитание на разредените лекарства.
По-сложните рани на лицето (напр. след премахване на татуировка) трябва да се третират със специални продукти за заздравяване на рани, които стимулират регенерацията на тъканите и подобряват тяхното хранене. Бързият оздравителен процес благоприятства факта, че грубите белези по кожата се образуват много по-рядко и няма да е необходимо да се премахват белези. Такива продукти могат да ви бъдат препоръчани или в клиниката, в която сте отстранили татуировката, или в аптеката.
За да ускорите процеса, трябва да използвате продукти за заздравяване на рани, които подобряват храненето на тъканите и стимулират клетъчния метаболизъм. Ако възстановяването е активно, вероятността да се образуват груби белези е много по-малка. Успоредно с това трябва да приемате мултивитамини и да се храните със зеленчуци, плодове и протеинови продукти.
С какво да лекуваме рани по лицето?
Средствата за тези цели са под формата на желе и мехлем. Първият се нанася върху влажна, разраняваща се рана и създава антибактериален филм, благодарение на който заздравяването става много по-бързо. Сухите рани се смазват с мехлем, чиято мастна основа спомага за успешното завършване на регенерацията на тъканите на лицето.
На първия етап раната трябва да престане да бъде влажна, за което спомага желето, а след преминаването ѝ в сухо състояние тъканите трябва да бъдат овлажнени и за това мехлемът е по-подходящ.
За по-бързо зарастване на рани - ето какво да направим
За доброто заздравяване на всяка рана, включително и на лицето, трябва да се спазват две условия - правилото за асептика (предпазване от микроорганизми в раната) и правилото за антисептика (унищожаване на микроорганизмите в раната).
Ако раната е получена извън медицинската организация, тя трябва да бъде обработена по подходящ начин, за да се предотврати проникването на бактерии и различни микроорганизми. А ако те са попаднали там, трябва да се преборим с тях по някакъв начин. Също така краищата на раната трябва да бъдат добре подбрани. Съответно, ако имате голяма диастаза, тогава раната трябва да се зашие, за да може да заздравее с първично напрежение.
Важно: Раната трябва да бъде обработена и зашита през първите 12 часа след нараняването, тъй като всяка рана се счита за замърсена. Грижата за раната включва лечение, смяна на превръзките и своевременно отстраняване на шевовете, така че да не останат следи на мястото на пробождането. Ако е необходимо, лекарят трябва да следи процеса на заздравяване, да предписва мехлеми, гелове или кремове. Ако всички тези условия са изпълнени, белезите по лицето няма да останат.