Причините за проблеми със стартирането на двигателя в студеното време могат да бъдат много различни: от разреден акумулатор до намокрени свещи. Ако трудностите са свързани със сместа въздух-гориво в двигателя, средствата, наричани шеговито "бърз старт" може да помогне на много собственици на автомобили. Експертите споделят как да използвате правилно такива средства.
В този случай "бързият старт" ще помогне
На първо място, трябва да определите с какво е свързан проблемът със стартирането на двигателя. Ако се изключи разреден акумулатор, дефектни свещи и масло с неподходящ вискозитет, причината може да се крие в образуването на неправилна пропорция на сместа въздух-гориво. В този случай "Бързият старт" ще ви помогне да създадете правилния баланс вътре в двигателя и да стартирате.
В какво се състои "бързият старт"?
Това високогоривен инструмент, който помага за запалване на горивната смес, казват експерти. Най-често за производството му се използват различни етери: например диетилов етер или петролев етер. Също така, съставът може да съдържа газове, например пропан-бутан или хептан.
Опасно ли е за двигателя?
При използване на „Бърз старт“ е важно да прочетете инструкциите и да не прекалявате. Ако продуктът се пръска твърде дълго, могат да възникнат неизправности, по-специално буталните пръстени могат да се деформират и клапаните да изгорят. Ето защо е необходимо да изберете най-малко вредното, но ефективно средство. Освен етер, те съдържат омекотяващи добавки, които не позволяват на масления филм да се отмие от цилиндрите на двигателя.
Използване на "бърз старт" при дизелови двигатели
Поради принципно различната система за запалване при дизеловите двигатели, "Бързият старт" трябва да се използва с особено внимание. След контакт с подгревните свещи може да възникне детонация в двигателя, поради което производителите препоръчват да изключите подгревните свещи, като издърпате необходимото реле. Също така е необходимо да не се увличате и да използвате етера в предписаната дозировка, тоест да направите не повече от два опита да стартирате двигателя с него.
Съгласно изискванията, бензиновият двигател трябва да стартира без предварителна подготовка при минус 20 ° С, а с нагряване с електрическа факла - при минус 30 ° С. Ако термометърът падне още по-ниско, тогава двигателят има основание да не стартира. Именно за такива ситуации са разработени съвременните „стартиращи“ течности.