Фризерът може да бъде основен съюзник в съхраняването на храната, бързото приготвяне на ястия и добавянето на разнообразие към менюто. За да направите това, трябва да се научите как да работите с неговото пространство с максимална полза, без да намалявате експлоатационния му живот поради непознаване на някои от техническите характеристики.
Например, хоризонталния фризер, наречен ракла, е най-подходящ за големи семейства или за тези, които по други причини трябва да държат прилично количество храна. Изправените фризери са по-малко просторни, но по-лесни за организиране и проследяване на това, което има вътре. Как да работите по-компетентно с тези полезни единици?
Ефективна работа
Фризерът трябва да работи при -18 ° C или по –ниска температура. Тя трябва да се поддържа еднаква, за да работи по-ефективно. В същото време, експертите съветват да не слагате твърде много продукти наведнъж и да се уверите в края на зареждането, че е достатъчно студено. Всеки път, когато вратата или чекмеджето на камерата се отворят за зареждане на храна, тази зона се нуждае от поне 30 минути, за да се охлади отново.
Кулинарен съюзник
Допълнителни порции супа, гювеч или друга храна, която замръзва добре, могат да бъдат поставени във фризера, за да се консумират още известно време. Кулинарните експерти съветват да маркирате всички порции във фризера с дата.
Основата на фризера в такава ситуация могат да бъдат различни зеленчуци, плодове и както сами по себе си (грах, спанак и т.н.), така и като основа за други ястия (нарязани на кръгчета картофи или пържени картофи в торбички, които от фризери влизат направо във фурната, за да приготвите гарнитура). Замразените плодове са идеални за приготвяне на всичко - от смутита до пайове. И, разбира се, си струва да оставите място за сладолед.
Съвети за съхранение
Фризерът е много полезен за обработка на остатъци от храна:
· Малко количество сирене може да се настърже с ренде и просто да се постави в торба, за да можете по-късно да приготвяте сосове от сирене или пълнежи от него;
· Застоялият хляб може да се превърне в галета и да се използва веднага след замразяване;
· Добре е белтъкът да се замразява в тавички за кубчета лед или да се изсипва в специални торбички за замразяване, така че при приготвянето на меренге или тесто веднага да се добави необходимия обем;
· Сосът, останал от някои вечери, трябва да се използва за онези вечери, когато в ястията липсва собствен сос;
· Останалият лимон или лайм, които могат да бъдат изцедени и замразени в тави за кубчета лед, или нарязани на филийки за по-късно приготвяне на напитки.