Сега в продажба има три вида термометри - живачни, електронни и инфрачервени.
Живачен термометър
Живакът вече е забранен в много страни. Той е заменен от сплав от три метала - галий, индий и калай. Вярно е, че те струват два пъти повече от живака. Но те не представляват такава опасност.
Мнозина от детството знаят как да го използват - слагат го в подмишницата, изчакат пет минути и това е всичко. На практика обаче измерването на температурата с живачен термометър не е толкова просто. Ето на какво трябва да обърнете внимание, ако искате да измерите правилно температурата в подмишницата
1. Живачният термометър показва максималната температура, така че трябва да го държите не пет, а десет минути.
2. Подмишницата трябва да е суха и чиста – за да получите правилния резултат, не трябва да се маже с крем или антиперспирант или дезодорант.
3. Разклатете живачната скала преди и след употреба. Притиснете силно върха на термометъра към кожата. Въздухът не провежда добре топлината и показанията на термометъра ще бъдат неправилни, ако е свободно разположен в подмишницата.
Също така си струва да припомним, че по-точни показания могат да се получат, ако термометърът се използва анално или устно. Но и двата метода са по-опасни, особено ако измервате температурата на деца.
Моля, имайте предвид, че в тези два случая показанията ще бъдат не само по-точни, но и по-високи. При измерване на ректална температура (в ануса), както и в устата, телесният термометър при здрав човек показва 37-37,5 ° C, а при дете до 38 ° C. Вероятно не си струва да се каже, че за такива измервания е по-добре децата и възрастните да имат отделни термометри. Стъклените термометри са много крехки. Затова бъдете изключително внимателни с тях.
Цифров термометър
Този тип термометър много обичат децата, тъй като в края на измерването на температурата издават звук. Той е безопасен. Но има и характеристики, поради които грешката при измерването нараства.
Електронният термометър може да сгреши дори с цял градус, ако бъде свален веднага след звуковия сигнал. Всъщност след това за две или три минути той продължава да изчислява средната температура, която може да „скочи“ в този интервал.
Електронен термометър може също да измерва температурата ректално и в устата. Преди перорално приложение не трябва да пиете топли и студени напитки, да ядете сладолед и други ястия, чиято температура е много по-висока или по-ниска от стайна температура.
Инфрачервен термометър
Инфрачервен безконтактен термометър дава най-големите грешки. Особено ако не избършете сензора преди употреба. Грешката възниква, защото лъчът трябва да покрие по-голямо разстояние, отколкото в случая при електронни и живачни термометри. Невъзможно е лъчът да попадне в очите. Но този тип термометър има и предимства:
- позволява ви да не докосвате болен (или вероятно заразен) човек;
- паметта на термометъра ви позволява да видите динамиката на температурните промени (различните модели могат да съхраняват от 8 до 50 измервания);
- някои модели имат звуков сигнал, показващ завършването на измерването;
- отделните инфрачервени термометри имат цветна индикация в зависимост от температурата;
- звукът и подсветката могат да бъдат изключени, за да не смущават, например, спящо дете по време на измерване на температурата;
- можете да изберете термометър с автоматично изключване, за да пестите батерията.
Във всеки случай, какъвто и термометър да купите, съветваме ви първо да проверите температурата на всички членове на семейството с него няколко пъти и да я запишете. В идеалния случай, когато става въпрос за контактни термометри, би било по-добре всеки човек да има свой собствен термометър.