Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да изберем правилната защита от замръзване на тръби?

19 февруари 2025, 11:11 часа

Замръзването на тръба заплашва с повреда цялата водоснабдителна система. Така че, за да се предпазим е хубаво да имаме следните няколко неща предвид.

За предотвратяване на замръзване на тръбите следните методи са доказали своята ефективност на практика:

  • постоянна циркулация на водата в тръбите;
  • заравяне на водопровод в земята под линията на замръзване;
  • изолация на тръби с подходящи материали;
  • източване на водата от тръбите през зимата (ако къщата се използва само през лятото);
  • изолация на водопроводи с нагревателен кабел.

Още: Тези груби грешки запушват тръбите на канализацията, НЕ ги правете

Циркулираща вода

Откъде идва водата в домашната водопроводна система? Идва или от кладенец, или от централен водопровод. И в двата случая температурата му на входа е над нулата, така че условно може да се приеме за топъл. Ако топла вода постоянно тече през тръбите, системата не може да замръзне, тъй като течността я затопля. В най-простия случай е достатъчно да оставите крана леко отворен, за да предотвратите образуването на лед в тръбите. Този метод на постоянно изпомпване е доста скъп.

Още: Ще запуши тръбите: Какво категорично не трябва да се изхвърля в мивката?

Заравяне на водопровода

Дълбок изкоп се изкопава от водоприемния кладенец или сондаж до самата стена на къщата. Дъното е покрито с 10-сантиметров слой пясък, тръбите са защитени от деформация с гофриран кожух или положени в по-широка пластмасова тръба, след което са покрити с пръст, взета от изкопа. Това е най-простият и най-евтиният начин: слоят почва върху тръбата служи като защита от замръзване. Но за надеждност е препоръчително да обвиете водопроводните тръби с изолационен материал преди заравянето.

Тръба за външна канализация

Ако използвате дебел слой изолация, не е нужно да задълбочавате изкопа под точката на замръзване (но все пак е по-добре да не пестите от дълбочината). След полагане върху тръбите се поставят топлоспестяващи черупки или се увиват в обикновена ролка. Обикновено се използват следните отоплители.

Каменна вата

Устойчива на температурни промени, тази вата предпазва добре от студа и е доста популярна. Има обаче един нюанс, който трябва да се вземе предвид: ако минералната вата се намокри и след това влагата замръзне, то след размразяване влакната ще се разпаднат на малък прах. Следователно обвивката от каменна вата трябва да бъде много внимателно и надеждно хидроизолирана.

Пенополистирол

Материалът има затворена структура на мехурчета и е достатъчно твърд, за да издържи тежестта на почвата. Произвежда се под формата на две половини на тръба, които се залепват заедно при монтажа.

Полиуретанова пяна

Изолацията от пяна често се използва при инсталации „тръба в тръба". Водопроводът се поставя вътре в пластмасова тръба с по-голям диаметър, а празнината между тях се запълва с полиуретанова пяна. Резултатът е надеждна и издръжлива защита.

Нагревателен кабел

Ако не използвате водоснабдяването дълго време, особено в случай на необичайно силен студ, замръзването на тръбата ще бъде неизбежно.

Оптималното средство за защита в такъв случай е специален нагревателен кабел, който се полага върху повърхността на тръбата по дължина или дори се увива в спирала. Основен елемент на отоплителната система е термостатът, който включва електрическия ток веднага щом температурата на водата падне под зададеното ниво. Автоматичният контрол на температурата значително намалява разходите за отопление, тъй като системата се включва само в периоди, когато има реален риск от замръзване.

Отоплителните кабели могат да бъдат закупени в готови комплекти, предназначени за определена дължина на тръбата и мощност на отопление. Стандартният комплект включва:

  • кабел с определена дължина, предназначен за мощността, посочена в характеристиките;
  • електрически щепсел за свързване към електрическата мрежа;
  • термостат, който поддържа зададена температура чрез включване и изключване на захранването.

Не е необходимо кабелът да се полага по цялата дължина на водопровода. Често те отопляват само най-уязвимите зони - изходът от разпределителния кладенец и входът на къщата. Консумацията на енергия от кабела е толкова незначителна, че разходите му няма да натоварят семейния бюджет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес