Лято или зима, горещо или студено – температурните промени и смяната на сезоните не са от особено значение. В някои случаи защитата на устните е от решаващо значение, защото те могат да са с висока чувствителност към климатичните и екологичните фактори. Балсамът за устни може да ни помогне да направим точно това, но как да изберем правилния.
Той представлява козметичен вид продукт, като функцията му е да предпазва устните, образувайки защитен слой върху тях, който да ги предпазва от факторите на околната среда като вятъра и студа, както и да предотвратява естественото дехидратиране на кожата, спомагайки за поддържането на оптималното количество воден състав върху тази деликатен част от лицето. Затова от особена важност е да подберете правилния балсам устни, тъй като този продукт може да бъде абсорбиран много добре след нанасянето му.
Какво съдържат балсамите за устни?
Основните им съставки са тези, с твърда структура, представляваща основата на самия продукт, най-често използваните са восък и мазнини. Въпреки имената, използващи се обикновено за описанието на тези продукти, често върху етикета не са вписани съставки като масло от какао или друг вид растителни съставки. Но има и такива, извлечени от петрол (известни още като масла от минерален състав) са използвани често, поради свойствата си на издръжливост, но не са препоръчителни за продукти, с предназначение за употреба върху устните.
Поради тази причина, като предпазен принцип, най-добре е да бъдат избягвани продуктите за устни, съдържащи този тип вещества в списъка на съставки като: микрокристален восък, парафини, вазелини, синтетичен полиизобутиленов восък, хидрогениран полибутен, полиизоетил. Този вид препоръки се отнасят само за балсамите за устни, а не за други козметични продукти като кремовете, маслата, лосионите за тяло и лице и други.
Какво да избягвате?
Докато основните грижи за безопасност на продуктите създадени за устни е тази на компонентите, получавани от петролни елементи поради определен тип вредни съставки, има и други вещества, макар и по-малко популярни, които е редно да бъдат избягвани в ежедневния тип продукти, с предназначение да влизат в контакт с нашето тяло. Това предимно са вещества, имащи способността да влияят на хормоналната ни система и все още са обект на изследвания.
По-точно, този тип препоръка може да се отнесе само за пропилпарабенът, бутилпарабенът (консервант) и етилхексил метоксицинаматът (слънцезащитен вид крем, известен също като OMC). Хората с алергии и чувствителност също е по-добре да избягват алергични аромати, които се използват, за да направят продуктите да миришат по-приятно.
Цената никога не дава гаранции
Продуктите, които се продават на умерени цени в аптеките и парфюмериите, ако ги сравним с тези в определени супермаркети, не бихме им гарантирали повишена безопасност. Съставките, получени от петрол, се използват странично в продуктите в дистрибуционните канали и понякога най-скъпите от тях могат да съдържат някои от най-лошите съставки. Въпреки това, важно е да отбележим, че по-голямата част от балсамите за устни, предлагащи се на пазара са на базата на минерално масло, така че е трудно да се открият такива без този вид съставки.
Кое да предпочетем?
· Забравете за продуктовите линии, предназначени специално за деца: те не са по-безопасни и по-добри.
· Не се подвеждайте по рекламния тип стикери. По-добре да пренебрегнете всички твърдения като: "натурално", "използвано е растително масло от..." или дори "не съдържа...". Само списъкът със съставки е реален, като трябва се вземе предвид винаги, че е представен в низходящ ред: ако растителното масло, рекламирано върху самата опаковка се намира чак на края на списъка, то вероятно в състава на балсама ще има много малко от него.