Зехтинът е от основно значение за кухнята, но ако сте начинаещ кулинар, или просто готвите, за да заситите глада си опитът да го осмислим може да бъде малко поразителен.
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
За зехтина не може да се мисли по същия начин, както готварските масла като олио или рапица - мислете за него по същия начин, както мислите за виното: тук качеството е от изключително значение, а колкото по-евтино е, толкова по-зле за ястието. Качественият зехтин е пълен с полезни свойства и може да бъде страхотна компания на препечено хлебче, морска сол и чаша от любимото ви вино.
Но как да разберете кой зехтин е качествен?
Ето някои основни неща, които трябва да знаете за зехтина и какво трябва да имате предвид, когато го купувате.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Зехтинът е част от средиземноморската кухня от поне 6000 години и процесът на екстракция, използван от хилядолетия, все още се използва от някои производители днес: пресоване. По времето на гърците и римляните това се прави просто с тежки камъни и въпреки че технологията е напреднала доста оттогава, все още има занаятчии, които пресоват зехтина по този начин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
До средата на 20-ти век почти целия зехтин се произвежда чрез пресоване и системата е тази, която ражда почти всички термини, които използваме, за да го опишем днес. Около 90% от маслиновото масло ще бъде извлечено от първото пресоване и е означено като Virgin. След това маслото се класифицира като качество, като най-висококачествените са етикетирани като Extra Virgin, а по-нискокачествените масла са етикетирани като Virgin. Ако маслата се обработват с химикали или се нагряват над 80 градуса по Фаренхайт, те се лишават от статуса Virgin - правило, което продължава да съществува и до днес.
Много производители на зехтин ще отпечатат на етикетите си термини като „студено пресовано“, „първо пресовано“ и „първо студено пресовано“, за да създадат впечатление за изключително качество, въпреки че тези термини са верни буквално за всички необработени маслинови масла и следователно напълно безсмислени.
Днес по-голямата част от производството на зехтин не се пресова, а се смачква. Първо маслините се зареждат в машини, където стоманените ролки ги смилат в паста. След това към пастата бавно се добавя вода, която кара молекулите на маслото да се отделят от маслиновата пулпа и да се слепват. След това пастата се поставя в центрофуга, за да се отделят маслото и водата от пулпата.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
ИМА ЛИ ЗЕХТИНЪТ СРОК НА ГОДНОСТ
Водата се отстранява и маслото се степенува. Въпреки че не е пресовано в традиционния смисъл, това масло все още може да бъде класифицирано като необработено и докато не се нагрява, все още може да се счита за студено „пресовано“.
След обработката остатъците от маслиновата каша могат да бъдат обработени с химикали, за да се извлече още повече масло, което се нарича кюспе. Този зехтин е невероятно евтин, защото просто не е толкова добър като другия: липсва му вкусът и ползите за здравето на студено-пресования зехтин и най-добре се избягва. Избягвайте и бутилките, които са етикетирани като лек зехтин. Когато купувате зехтин винаги се придържайте към екстра върджин - може да струва малко повече, но си заслужава.
Зехтинът е чувствителен към светлина и високи температури, затова купувайте бутилки, които са тъмно оцветени или непрозрачни. Така ще бъдете сигурни, че качеството му ще се запази по-дълго време. Сериозните производители на зехтин предпочитат стъклените бутилки пред пластмасовите, които се използват за по-евтини масла, които трябва да се използват само за готвене. Ако търсите хубава бутилка, която да използвате за салати или овкусяване, проверете етикета за дата на прибиране на реколтата; най-добрите производители на зехтин винаги ще включват тази информация някъде на бутилката. След като се отвори, съхранявайте бутилката си със зехтин на хладно и тъмно място и използвайте до два месеца.