Макар новогодишната трапеза да няма обреден характер, както тази на Бъдни вечер, на масата в края на старата година неминуемо присъства баница – традиционна за страната ни, част от ритуалите, корените и историята ни. Ако трябва да споменем едно-единствено задължително ястие, което ще поднесем, то това ще е именно новогодишна баница с късмети.
Кога точно се яде новогодишната баница с късмети?
Новогодишна баница с късмети – обичаи и традиции
Традицията повелява за новогодишната нощ да се приготви баница с късмети, чиито брой трябва да отговаря на броя на хората, събрали се около масата. Традиционно се поставят късмети, написани или напечатани на малки листове хартия, като пожеланията са за здраве, нов дом, различни придобивки, учение, работа, късмет, наследник, пари.
Ограничения в късметчетата няма – може да откриете и забавни версии, и традиционни такива. Ако са написани на хартия, късметчетата могат да се набодат на клечки и поставят върху парчетата, след като баницата е готова и нарязана. В някои части от страната използват и за новогодишна баница с късмети дрянови клончета с различен брой пъпки, като в този случаи се приготвя легенда какво вещае всяко клонче спрямо броя на пъпките му.
По времето на нашите баби късметите са били само от дрянови клонки, които са се наричали за здраве, плодородие, берекет и късмет, докато днес по-широко навлизат късметите под формата на текст, стихотворение или дори закачка и гатанка, които лесно можем да открием и готови – фабрично отпечатани и за нас да остане само да ги нарежем и набодем на клечки върху нарязаната на парчета баница. Не поставяйте хартиените късмети вътре в баницата, както са правели с дряновите клончета бабите ни, защото хартията няма да издържи и от късметите няма да остане и следа.
Забавни късмети, които да сложим в баницата за Нова година
По отношение на самата баница традицията повелява да е мазна – блажи се, като традиционно приготвят домакините баница с яйца и сирене, макар да не е изключение на новогодишната трапеза да се насладим и на сладка баница или на баница с кайма.
Новогодишна баница с късмети – изключително вкусна рецепта
Не може да месите и точите кори? Това не е оправдание за липсата на баница на трапезата ви. Много от домакините днес не умеят да точат за разлика от бабите ни, които сами са си точили корите за баничката, но пък пазарът е пренаситен с кори за баница, така че закупете готови, запретнете ръкави и да започваме.
Баница с КЪСМЕТИ за Нова година: Най-вкусната рецепта
Новогодишна баница с късмети – какво ви е нужно, за да я приготвите – необходими съставки
- пакет кори за баница, обикновено е 500 гр.,
- масло – 200 гр., което трябва да разтопите,
- кофичка кисело мляко,
- газирана вода – 200 мл.,
- краве сирене, натрошено – около половин килограм,
- яйца – според размера им, но 6 обикновено са достатъчни.
Новогодишна баница с късмети – начин на приготвяне стъпка по стъпка
Тази баница се приготвя изключително лесно. Не се нуждаете нито от специални уреди, нито от кулинарни умения или опит, за да стане баница да си оближат всички пръстите.
ТРИК, с който новогодишната баница ще е пухкава и мека
- Пригответе си голяма тава, чието дъно застелете с хартия за печене или намаслете щедро.
- Натрошете сиренето и го смесете с останалите съставки без маслото – яйцата, млякото и газираната вода. Вашата плънка е готова за минута.
- Сложете 2 кори за баница на дъното на тавата и поръсете навсякъде и равномерно от плънката. Поставете отново кора и отново наръсете от плънката равномерно. Това продължава до изчерпване на плънката и корите, като най-отгоре трябва да е кора.
- Залейте най-горната кора с разтопено масло и поставете тавата във фурната.
- Тази вкусна, лесна и бърза новогодишна баница с късмети трябва да се пече около 40-50 минути в загряна предварително фурна на 185 С с вентилатор.
Реже се на парчета, поставят се късметите върху тях и се поднася топла, за да е най-вкусна.