Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да готвим по-здравословно, без да изпадаме в крайности?

26 януари 2022, 18:24 часа

Дори и да нямате мания по здравословно хранене и начин на живот, трябва да обърнете внимание на това, което ще ви дадем като съвети в статията, като така ще разберете, че в някои случаи храната може да бъде не само полезна, но и вредна за нашето здраве.

Забравете за пържени храни

Вероятно множество пъти сте чували този съвет, като въпреки това все още не може да се откажете от вкусните пържени картофки и пържоли. Не е проблем ако се консумират два или три пъти месечно, но само ако през останалия период от време полагате усилия да се грижите за доброто състояние на вашия организъм.

Важно е да запомните, че само супена лъжица мазнина, добавена при процеса на пържене добавя цели сто калории отгоре във вашето ястие. Ако пържите, вие ползвате доста повече от супена лъжица мазнина. Доста здравословна техника за готвене на храна е печенето. За него не е нужно ползването на много мазнина.

При самия процес на печене на месо например, мазнините от него се отделят. Има доста модерни уреди и тигани, които правят процеса на печене по-лесен, дори не е нужно да слагате ястието във фурна. Благодарение на тиганите с незалепваща повърхност, изпичате всичко на котлона без мазнина. Мултикукърът също е много практичен и здравословен начин за приготвяне на вкусни ястия.

Съдът в него е също с незалепващо покритие, като няма нужда от много мазнина, а самия начин на приготвяне дава гаранция за запазването на полезните в храната вещества. Уок тиганите също са чудесни за здравословно готвене с наличие на малко мазнина, без губене на полезните съставки в продуктите. Малцина обичат да ядат неща, които са приготвени чрез варене или на пара, но това е най-здравословният начин на готвене. Температурата за това е сто градуса, което сготвя продуктите много добре.

Суровоядството също стана много известно напоследък, макар и да не е използвано от всеки. Суровите зеленчуци и плодове са със съдържание на повече минерали, витамини и фибри, с изключение на морковите, спанакът и сладките картофи. Като мазнина за готвене ние често използваме слънчогледово олио и краве масло. През последните няколко години включваме и зехтин, като мислим, че храната ни е по-полезна с добавянето му към нея.

Но това е доста погрешно схващане. Ако избирате мазнина за готвене е добре да вземете предвид най-подходящата, тъй като се предлагат много на пазара и трябва да е такава, която при термична обработка няма да се окисли, поради използването на високи температури.

Мазнините, минаващи през висока температура, се превръщат в канцерогенни и при топлинната обработка най-полезно е маслото от семена на грозде. Леко е на мирис и устойчиво на топлинна обработка. Не променя вкуса на сготвеното, което често става при използването на зехтин. Също така съдържа много полифеноли, предпазващи от рак. Кокосово масло е също подходящ избор. И то е устойчиво на висока температура и е полезно за организма, стимулирайки добрия метаболизъм и помагайки за детоксикацията. Този вид масло не гранясва, а също така понижава холестерола в кръвта.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес