Това може да се случи след работа или в часове в университета, по време на домакински задължения или просто в самия край на деня. Появява се неочаквано и причинява хаос в хладилника ни. Малка закуска не е достатъчна за глада, затова вместо нея избираме голямо, солидно хранене, след което се чувстваме уморени и летаргични. С вълчия глад може да изпитваме много различни емоции - еуфорията се преплита със срам и угризения в резултат на безпомощност пред вътрешните нужди. И така, как можем да се справим ефективно с вълчия глад?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Нека първо си припомним, че се храним, за да живеем, а не обратното!
Подходящата мотивация и променящите се хранителни навици ще ни помогнат ефективно да се борим с вълчия глад. Количеството и качеството на храната оказват огромно влияние върху интензивността и времето на глада. Добър избор би бил 4 - 5 хранения на ден, състоящо се от :
- сложни въглехидрати,
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
- зеленчуци,
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- продукти без захар или с ниско съдържание на захар,
- протеини (животински и растителни), съдържащи се в по-постни видове месо и млечни продукти,
- растителни масла, семена, семена и ядки,
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
- комплекс от протеини, въглехидрати и мазнини.
Предпочитаните сложни въглехидрати са част от пълнозърнести продукти, ориз, сладки картофи, които са по-добра алтернатива от класическите картофи. Благодарение на тях нивото на кръвната захар ще бъде балансирано, без прекалено бързо повишаване, а пристъпите на сън и умора след хранене трябва да спрат да се появяват. Тези храни също са с високо съдържание на фибри, за да се чувствате сити. Заслужава да се отбележи, че според съвременните изследвания кафявият ориз е надценен по отношение на стойността на гликемичния индекс и съдържанието на минерални соли. Фибрите се намират и в зеленчуците, така че трябва да се добавят към повечето ястия. Струва си да консумирате бобови растения в ежедневната си диета, тъй като те имат характеристики, подобни на пълнозърнестите продукти и освен това остават ценен източник на витамини и минерали, а индексът на ситост е наистина висок.
Протеиновите продукти също са добро решение - заради ситостта. Трябва обаче да изберете постните или полумазните с добавка на здравословни мазнини.
Комплексът протеин - мазнини - въглехидрати се състои от ястия, направени от тези 3 източника. Комбинирането им влияе върху усещането за ситост, правилната гликемия и предотвратява гладните симптоми и постоянното стържене в стомаха. Вместо просто да ядете ябълка за обяд, добавянето на обикновено кисело мляко и ядки е добър избор.
Запомнете, че можете да победите вълчи глад! Трябва обаче да ядете балансирани, здравословни и разнообразни ястия с редовност и да избягвате стреса. Благодарение на това, непрестанния апетит към сладкиши и други такива най-накрая ще бъде забравен.