Кафето е една от любимите напитки на мнозина. Тя дава старт на деня и енергия, за да се събудим по-бързо. Но може ли да повиши концентрацията?
Още: Професионален готвач разкри коя е най-голямата грешка при приготвянето на палачинки
Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за чевръсти домакини
Според експерти – да, кафето може да подобри концентрацията, но вероятно не повишава креативността. Вашата сутрешна чаша кафе може да увеличи способността ви да се фокусирате и да решавате проблеми, но вероятно няма значително влияние върху креативността.
Лекар: Хората, които пият кафето в тази част от деня, са с по-висок риск от диабет
В изследването са участвали 80 души, на които е дадено или хапче кофеин от 200 милиграма, което е еквивалентно на една чаша силно кафе, или плацебо. Изследвани са способностите за разрешаване на проблеми и генериране на идеи, памет, настроение. Резултатите са установили, че кофеинът повлиява на конвергентното мислене, но не и дивергентното мислене.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 12 април /валутен калкулатор/
Кристин Къркпатрик, експерт, казва, че не е изненадана от констатациите на проучването. Предишни проучвания също не са открили връзка с креативността, защото е нещо лично и кафето няма как да повлияе.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Но резултатите за Анди Де Сантис, диетолог и специалист по отслабване, са изненадващи. Според него кофеинът може да предложи повишено внимание и фокус, но доказателствата в подкрепа на това, че ще ви направи по-добри във вземане на трудни решения, са много по-малко.
Сложете дафинов лист в кафето и вижте какво ще се случи
Защо трябва да бъдете внимателни с кофеина?
Още: 5 забрани за Лазаровден: Ето какво НЕ трябва да правите на празника
Още: Нумерологичен хороскоп според датата на раждане за 12 април 2024
Еспертът Де Сантис казва: „Има нещо, известно като закон на Йеркс-Додсън, което по същество казва, че съществува връзка между стимулация и представяне.“
Кофеинът предлага стимулация, която може да подобри работата при умора. Но това работи до определен момент. След определена критична точка, свръхстимулацията, твърде голямата консумация на кофеин, намалява ефективността, като затруднява фокусирането.