Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Извън Испания: къде още е популярна сиестата?

04 август 2024, 13:33 часа

История на традицията

Думата "сиеста" идва от латинското hora sexta - "шести час". За римляните първият час бил на зазоряване, следователно шестият час - на обяд. Време за кратка почивка и да се съберат сили за нови подвизи. Традицията възниква от сливането на естественото желание за сън след хранене и изчакване на най-горещата част от деня – в миналото повечето хора работели на. открито под жарко слънце.

Днес сиестата е разпространена, освен в Испания, също в останалите средиземноморски страни и в Южна Америка.

В Гърция сиестата дошла откъм нейните съседи – въпреки, че местните философи, с тяхното мъдро отношение към живота, в крайна сметка биха я измислили сами.

В Испания започнали да спазват сиеста след арабските завоевания - самите араби нямали нищо против да подремнат следобяд.

Испания: Време за сиеста просто няма!

Ползите от сиестата

Необходимостта от следобедна почивка се дължи на чисто физиологични причини – оттичането на кръв към храносмилателната система предизвиква сънливост. И като се вземат предвид значителните испански, италиански и гръцки обедни порции храна, съчетани с традиционните няколко чаши червено вино, веднага става ясно защо жителите на тези страни трудно могат да се движат след хранене. Ползите от дневния сън са безспорни – намалява се рискът от съдови проблеми, нормализира се кръвното налягане, облекчава се стресът и се балансира емоционалното състояние.

В Гърция

Разбира се, традицията на сиестата има напълно обективна обосновка. На първо място, това са характеристиките на горещия климат. Ясно е, че в най-горещото време от денонощието от 14 до 17 часа е физически невъзможно да работите или въобще да сте на открито. Всичко, за което полуразтопеният от жегата мозък жадува в този момент, е полусънно състояние в тъмна стая с работещ на пълни обороти климатик. Гърците, както и другите средиземноморски народи, уважават това изискване на организма!

Противниците на сиестата може да кажат, че днес рядко магазин не е оборудван с климатик, затова може би традицията на сиестата донякъде е загубила първоначалното си значение. Но, според лекарите, привържениците на следобедния сън са напълно прави.

Гръцки учени, заедно с американските си колеги, са установили, че следобедната дрямка намалява риска от фатално сърдечно заболяване. Това проучване е събрало данните на 23,5 хиляди зрели хора в Гърция - за период от шест години. Резултатите разкриват следното: сред хората, които дремват половин час по средата на деня поне 3 пъти седмично, дялът на смъртните случаи от сърдечен удар и други сърдечни проблеми е с 37 процента по-нисък.

Кметството в Сеул въвежда сиеста на работното място

Преживявания на известни личности

Защо Уинстън Чърчил винаги бил толкова енергичен и готов да покорява планини? След като посещава Куба, той се включва в прекрасната традиция на сиестата. Томас Едисън, Салвадор Дали, Наполеон, Маргарет Тачър, Джон Кенеди, Роналд Рейгън също са били привърженици на дневния сън.

Състезания на сънливци

В Испания дори е създадена официална организация на феновете на сиестата. През 2010 г. те организирали необичаен шампионат по продължителност на дневния сън. Имало много желаещи за участие, а победата спечелил еквадорец. Той пленил съдиите с юнашкото си хъркане и получил добра парична награда.

Какво да се прави, в чужда страна, волю-неволю, ще трябва да спазваш нейните обичаи. Вярно е, че е жалко да прекосиш града, за да стигнеш до музей или ресторант - и да се изправиш пред затворена врата. Разбира се, в големите градове на Испания, Гърция и Италия кетъринг-персоналът и служителите не могат да си позволят обедна почивка. В Барселона и Мадрид в разгара на туристическия сезон няма сиеста, а и в Гърция не всички спят следобяд. Но на жителите на тези страни все още може само да се завижда за такава традиция, защото сиестата, с разумен подход, носи не по-малко ползи за тялото от йогата.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес