Изкуствен интелект посочи 6 фрази, които всеки лъжец използва

08 април 2025, 13:28 часа

Разкриването на лъжата може да бъде предизвикателство, най-вече защото хората умеят да крият истината много добре. Въпреки това някои модели в езика и комуникацията могат да подскажат за истинността на думите на човека, с когото разговаряме и за когото се опитваме да разберем дали ни лъже. Те са много, но ето шест фрази или изрази, които според изкуствения интелект могат да показват, че човек не е честен в това, което казва.

"Кълна ти се"

Когато някой използва тази фраза, това може да е опит да затвърди искреността си. Необходимостта да се закълне в нещо може да произтича от несигурност относно истинността на собственото изявление. Хората, които казват истината, обикновено не изпитват нужда да правят такива гръмки изявления. В много случаи прекомерната употреба на този израз може да е признак на нерви или тревога, което може да подсказва, че зад думите им се крие нещо повече. Ето защо е важно да наблюдаваме и тона и езика на тялото, когато се произнася този израз; ако има признаци на напрежение или избягване, това може да ни даде улики в подозренията ни за нечестността на този човек.

Още: За първи път в човешката история изкуствен интелект на име Флин бе приет за редовен студент

"Нямам какво да крия"

Това твърдение може да звучи убедително и успокояващо, но често се използва от онези, които се опитват да отклонят вниманието. Ако някой изпитва нужда да уточни, че няма какво да крие, това може да е, защото има нещо, което не иска да разкрие. Тази фраза може да е защитен механизъм за предпазване от неудобни въпроси или обвинения. Трябва да се опитваме да откриваме, когато някой ни дава ясен отговор, без да е необходимо да го подсилва с този тип фрази.

Снимка: iStock

"Защо ме питаш това?"

Ако човек отговаря на даден въпрос с друг въпрос, особено в контекст, в който се очаква директен отговор, това може да е признак за избягване на отговора. Този тип отговор може да подсказва, че лицето се опитва да избегне темата или да манипулира разговора по друг начин.

Като отклоняват вниманието към задаващия въпроса, те се опитват да го поставят в отбранителна позиция и по този начин да избегнат разглеждането на съответния въпрос. Това поведение е често срещано сред онези, които имат какво да крият и предпочитат да изместят фокуса, вместо да дадат ясен отговор.

"Това никога не се е случвало"

Когато някой категорично отрича дадено събитие или ситуация, без да предоставя допълнителни подробности, това може да е знак, че лъже. Липсата на нюанси в отговора им може да означава, че се опитват да се защитят или да прикрият истината. Честните хора са склонни да си спомнят събитията с повече нюанси и конкретни детайли, затова категоричното отричане без допълнителен контекст може да е "червена светлина" за искреността на говорещия.

Снимка: iStock

"Не си спомням точно"

Хората, които лъжат, често изпитват затруднения да си спомнят конкретни детайли, свързани с техните истории. Ако някой често използва тази фраза, когато говори за важни събития, това може да е ясна индикация, че той измисля историята си. Неясните спомени са често срещани сред хората, които се опитват да измислят разкази, за да прикрият лъжите си, така че обръщането на внимание на начина, по който се изразяват за минали събития, може да предложи ценни улики.

Още: Този експеримент от топ експерт показва - Защо лъжем и какво казва това за нас?

"Довери ми се"

Този израз е често срещан сред хората, които се опитват да убедят другите в своята искреност. Ако обаче някой трябва да настоява да му се доверите, може да има причини да се съмнявате. Доверието трябва да се установява по естествен начин и да не изисква постоянно настояване. Когато някой изпитва нужда многократно да иска доверие, това може да показва несигурност в собствената му честност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес