Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Интервално гладуване – що е то?

22 януари 2022, 14:00 часа

Интервалното (или периодично) гладуване е хранителна програма, същината на която е редуването на глад и хранене. Много наблюдения показват, че периодичното въздържане от храна помага както да се контролира теглото, така и да се предотвратяват или облекчават определени заболявания.

По принцип същността на всички диети се свежда до контрол какво ядем – докато акцентът при интервалното гладуване е кога ядем. Практикуващият такова периодично гладуване консумира храна в даден период от време и се въздържа от нея в някакъв интервал.

Гладувайки няколко часа дневно или няколко пъти в седмицата, като се задоволявате само със закуска, вие без особени усилия можете да изгорите излишни мазнини.

Съществуват различни видове интервално гладуване, ала всички се основават на едно нещо – точното разделяне на периодите за хранене и гладуване и тяхното редуване. Има много режими на периодично гладуване. Избира се подходящ спрямо индивидуалния начин на живот, режима на спане и установените хранителни навици.

Същността на такова гладуване е, че след няколко часа глад организмът губи цялата си захар и се включа горенето на мазнини. Този процес се определя като "метаболитно превключване". Такова гладуване рязко контрастира с обичайните хранителни навици на средностатистическия съвременен човек, който консумира почти постоянно. Той се храни плътно три пъти на ден, също и с междинни закуски - така просто няма време да изгори изядените калории. Те не само не горят, но и се наслагват като мазнини. Разтягайки интервалите между храненията, ние даваме на организма време да гори калории.

Апатията дойде, тлъстините останаха. Сериозни причини да кажете НЕ на интервалното гладуване

Преди да започнете интервално гладуване, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се посъветвате с лекар. Може да продължите само, ако той одобри намерението ви!

Трябва да изберете период от време в денонощието, в който можете да ядете, с обща продължителност от 6 до 8 часа. Редуването 8/16 е доста популярно: за едно денонощие да се яде в рамките на осем часа и въздържане от храна в останалото време. Този модел е достатъчно лесен за свикване в дългосрочен план.

Друг вариант е гладуването, като се редуват 2/5 дни – 2 пъти седмично се храните веднъж дневно - сутрин, а в останалите пет дни както обикновено. В „гладните“ дни закуската трябва да е обилна, 500-600 калории.

По-дългите периоди без храна, като 24-часово, 36-часово, 48-часово и 72-часово гладуване, не са подходящи за всички и дори може да бъдат опасни. Съществува голям риск организмът да изпадне в състояние на стрес от липсата на храна и да започне да трупа мазнини за „резерв“ и бъдеща употреба.

Според изследванията, са необходими поне две седмици организмът да свикне с новия начин на хранене. В този интервал е съвсем естествено да чувствате не само лек глад, но и леко раздразнение.

Какво можете да ядете по време на интервално гладуване?

В часовете без храна е добре да се пие повече вода, също напитки с нулеви калории - примерно, кафе и зелен чай. Когато ядете, не бива да омитате набързо сандвичи, сладко и пържено. Насочете се към здравословни и питателни храни, богати на растителни белтъчини (най-много са в бобовите растения), сложни въглехидрати (овесени ядки, ориз, бобови култури, пълнозърнести храни) и здравословни мазнини (тлъсти морски риби), като не забравяте плодовете и зеленчуците.

Интервалното гладуване не само изгаря мазнините, но също така влияе на тялото и ума и предотвратява редица заболявания от рода на диабет, сърдечна недостатъчност, невро-вегетативни заболявания, свързани с възрастта, възпалителни процеси в червата и определени видове онкология. 

Ако млади хора гладуват 16 часа, губят мазнини - като същевременно запазват мускулна маса.

Периодичното гладуване при животните пречи на развитието на затлъстяване, а хората с наднормени килограми определено губят тегло.

Интервалното гладуване е забранено за:

- младежи и деца под 18 години;

- бременни жени и кърмачки;

- диабетици;

- хора с нарушения в храносмилателната система.

За други периодичното гладуване е възожно да се превърне освен в полезен навик, но и в част от нов, здравословен начин на живот.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес