Буквата "ъ" е доста често срещана в българския език, но не и когато говорим за имена, названия или съществителни, които да започват с нея. Ако се замислите, извън "ъгъл" едва ли можете да се сетите за друго.
В България има само едно населено място, което започва с буквата "Ъ". Кое е то?
Село Ъглен е разположено в община Луковит, по поречието на река Вит и наброява 779 жители. Плевен и Ловеч са на около 40 км от него, а Луковит е на 25 км.
Още: Изложба "Руско-турската война 1877-1878 г. в литографии и ксилографии" представят в Плевен
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Според една легенда, жителите на днешното село са се преселили от село Чурек, Новоселско, в "Иглен града голяма", след като са прогонени от турците. Доказателства, намерени в близките пещери доказват, че тези места са били заселени още от древни времена. Писмени сведения за съществуване на селото има от 1475 г.
Жестокото зверство в Ъглен през 1877 г.
Името на селото се свързва с едно от най-жестоките зверства в края на робството. По време на Руско-турската освободителна война, през лятото на 1877 г. османски дезертьори и башибозук бягат от обсадения от руски войски Плевен по калдъръмения римски път покрай река Вит към Орхание (днешен Ботевград).
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Ужасени от насилията, палежите и погромите, българите се спасяват по гори и долища. Мъжете от Ъглен изкарват добитъка по горите, но много местни /основно жени и деца/ се скриват в една пещера в местността Селището, надявайки се опасността да премине. Случаен изстрел ги издава на преминаващите башибозуци, които вече ограбват селото и палят къщите. Жестокостта на черкезите и абазите е неописуема. Башибозуците зазидали входа на пещерата със сухи и мокри снопи. Зацъкали с чакмаците, докато белият лютив пушек не изпълнил пещерата. Малцина успели да се спасят, като изпълзели през почти недостъпния тесен комин към платото. Около 200 мъже, жени и деца са удушени и изгорени безмилостно.
Още: Уникално издание за Руско-турската освободителна война - за първи път на български език
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Днес за това зверство напомня паметникът в центъра на Ъглен и паметната плоча в пещерата с изписаните имена на загиналите.
Забележителности край Ъглен
В района на Ъглен има няколко пещери, а варовиковите скали образуват впечатляващ релеф, ето някои от тях:
- Дупката - представлява природен феномен с формата на скална арка, разположен до село Ъглен, а под нея минава река Вит.
- Скален мост - естествено образуван скален мост, който също носи името Дупката. Характерно за този мост е, че неговите два края не свързват два бряга, а в единия си край мостът води направо в реката.
- Средновековна крепост - намира се на около 1 км северозападно от центъра на селото. По терена се забелязва отбранителен пояс, който предпазва крепостта от югозапад на югоизток, откъдето е най-уязвима. Не северозапад граничи с река Вит, където теренът е недостъпен поради почти отвесните скали. Крепостта е с формата на правилен четириъгълник, в който могат да се видят основи от сгради, построени от камък.
- Слончето - скално образувание на река Вит, близо до село Ъглен. Най-добрата гледка към Слончето се открива от поляна от левия бряг на реката.
Още: Българското опълчение: Спомен за духа, обърнал хода на историята
В района има над 20 пещери, сред които Очилата, Водница, Цепката, Прилепната и др.