Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли спасение от травмиращите спомени?

03 септември 2015, 07:39 часа • 8499 прочитания

Психиатри от Масачузетския технологичен институт (MIT) са изяснили механизма на образуване на посттравматичен синдром на фона на постоянен стрес и са разработили лекарство срещу възникване на такива неприятни спомени.

Множество хора по света страдат от натрапчиви кошмари и фиксация върху спомените за случили се с тях травми. Психиатрите от MIT са изяснили физиологичните механизми на това заболяване, образуващо се под въздействието на продължителен стрес.

Целият процес протича в амигдалата, една от функциите на която е кодирането на спомените, внушаващи страх. В мозъка на животните, при които се развивал посттравматичен синдром след хроничен стрес и травматично събитие, именно в този отдел серотонинът усилва консолидацията на паметта.

Консолидацията на паметта е процес на превеждане на събитията от краткосрочната в дългосрочната памет, в резултат на което някои спомени буквално се кодират по-дълбоко в паметта от други.

Под въздействието на хроничния стрес клетките в амигдалата започват активно да изработват рецептори 5-HT2C, които се свързват със серотонина. Когато се случи травматично събитие, тази повишена чувствителност към серотонин кодира спомените в мозъка по-силно в сравнение с другите спомени, което в резултат води до посттравматичен синдром.

Когато изследователите блокирали взаимодействието на клетките със серотонин след травма, при животните не се наблюдавал посттравматичен синдром.

Според изследователите "разбирането на този механизъм ни дава възможност да се намесваме и предотвратяваме развитието на посттравматичен синдром с лекарствени методи. Подобна намеса не кара хората да забравят за травмата, то просто прави спомените не толкова дълбоки и формиращи, непредизвикващи кошмари".

Подобно лекарство вече е одобрено от Управлението по контрол над хранителните и лекарствените продукти на САЩ и се нарича агомелатин. То е способно да намали степента на заболяване дори при тези, които вече страдат, тъй като според изследванията, когато човек си спомня за своя опит, съществува определен период от време, в който тези спомени могат да се изменят и реконсолидират.

По такъв начин може да се отслабят травмиращите спомени, като се използват лекарства, блокиращи серотонина, отбелязват изследователите.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес