Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли отровни медузи в Черно море?

09 август 2023, 17:00 часа
Реклама

Знаете ли, че медузите са едни от първите многоклетъчни на земята и населяват солените води повече от 700 милиона години? Да, определено са се научили да оцеляват, като неприятното усещане върху кожата ни при среща с тях е именно такъв защитен механизъм. Има ли обаче отровни медузи в Черно море, или можем да не се притесняваме от парването и допира си до тях?

Това лято в част от курортите по Южното Черноморие масово се наблюдаваха множество малки медузи в морето на самия бряг. Летовници алармираха за стотици малки медузи до брега с размери, които ги правят трудни за забелязване, ако умишлено не се оглеждат за тях и не внимават къде плуват. Безопасни ли са тези медузи и има ли от какво да се притесняваме?

Отровни медузи в Черно море – мит или реалност?

За щастие в България не се срещат едни от най-опасните медузи, както и гигантските, чиито диаметър надхвърля 2 метра – страховито, нали? Видовете медузи, които обитават родното ни море, не са опасни. Или поне до скоро беше така. Ако кожата ви влезе в контакт с тях по време на морската ви почивка, ще усетите парене, а слузта, която отделят пипалата им, може да причини алергична реакция, зачервяване и много рядко мехури, но няма да застраши сериозно здравето и живота ви и бързо ще отмине, ако знаете какво да направите при опарване от медуза.

Напоследък обаче по родното Черноморие е забелязана медуза, ненаселяваща българската акватория до момента, която е по-опасна от срещащите се в нашето море, тъй като освен парене и болка може да предизвика и парализа.

Това е вид отровна средиземноморска медуза, за която се твърди, че е влязла през Босфора от Средиземно море. Така отровни медузи в Черно море вече могат да бъдат видени. За щастие, не се очаква да се разпространи масово по родното Черноморие поне засега, популацията ѝ е незначителна към момента, тоест рядко може да се натъкнете на нея.

Значително по-чести са срещите с Малката медуза и Голямата медуза, които масово населяват Черно море. Те, за щастие, са безобидни за разлика от най-отровните видове в света, които могат да причинят дори смърт – австралийската кубична медуза и Ируканджи медуза, срещащи се единствено в Тихия океан, близо до Австралия. Всичко, от което се нуждаете при близка среща с безобидните родни медузи, масово разпространени у нас, е… морска вода. Вижте защо.

Опасни ли са медузите в Черно море?

Какво да направите, ако ви опари медуза?

Паренето и болката при допира на медузата върху кожата ви са неизбежни и неприятни, макар да не са причинени от отровни медузи в Черно море, но не са опасни. За да облекчите симптомите по-бързо и да се възстановите лесно, добре е да знаете какво се прави, ако ви опари медуза.

- На първо място забравете за чешмяната вода. Тя не само няма да ви помогне, но може и да влоши ситуацията и да предизвика повече парене и болка. Това, от което се нуждаете, е морска вода, с която да промиете мястото. Отстранете всички парчета от пипалата на медузата (ако има останали такива) и изплакнете раната с морска вода.

Може да използвате за изплакване и оцет или сода, ако ви се намират такава под ръка или ако можете бързо да се снабдите с някои от двата продукта от магазин до плажа например. И оцетът, и содата могат да деактивират действието и неприятните усещания, които причиняват някои видове медузи, но далеч не всички се повлияват от тях. Ако не помогнат особено, няма да навредят, а морската вода остава като универсална опция за първа помощ при опарване от медуза.

- Сред най-честите грешки, които пострадалите допускат, е енергично търкане с кърпа или пясък. Не търкайте мястото, за да не причините ускорено отделяне на токсини, тоест, за да не засилите неприятните симптоми. Ако сте чували, че мястото се търка с пясък, прочели сте фалшива информация. Напротив – трябва да го пазите от пясъка.

- При ужилване излезте бавно от водата, не се движете прекалено, а възможно най-малко, тъй като движението на водата около мястото на ужилване при енергично плуване например води до по-осезаеми симптоми и разпространение на отровата.

- Може да изстържете останалата слуз върху мястото на ужилване със самобръсначка или с някакъв подходящ предмет – като личната ви карта например. Но не забравяйте да я измиете след това, както и внимавайте да не разпространите остърганото в други части на тялото си, за да не усещате паренето и болката и там.

- Важно е да имате предвид, че макар да не се срещат масово отровни медузи в Черно море, е добре да ви прегледа лекар, ако симптомите не отшумяват, както и ако опарването е в областта на лицето и особено около устата или очите. На тези места дори родните медузи могат да предизвикат неприятни реакции, нуждаещи се от лекарска помощ.

- Ако не сте сигурни какво да правите, по-добре потърсете лекар, не следвайте сляпо съвети от форумите, тъй като много от тях са тотално погрешни и биха довели не само до неефективност, но и до усилване на неприятните симптоми.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес