Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хормонът, който повишава алтруизма

01 декември 2015, 10:20 часа

Учените са открили, че готовността на хората да жертват своите средства се увеличава с повишението на хормона на хипоталамуса в организма – окситоцин.

Хормонът обаче оказва влияние върху щедростта на човека само ако става дума за социални проекти – в участието на екологични проекти нивото на окситоцин не влияе. Изследването е публикувано в сп. The Journal of Neuroscience.

Изследователите провели експеримент с участието на 172-ма души, на които раздали по 10 евро и им предложили да ги оставят за себе си или да пожертват цялата сума или част от нея за екологичен проект по възстановяване на горските масиви в Конго или за социален проект по подобряване на живота на хората в тази страна.

Междувременно изследователите измервали нивото на окситоцин на доброволците. Тези с по-високо ниво на окситоцин жертвали за социалния проект значително повече средства от тези, които имали ниско ниво. При екологичния проект тази зависимост не била наблюдавана.

В следващите експерименти, когато нивото на окситоцин било повишено изкуствено при някои от доброволците, ситуацията се повторила. Същите резултати били получени и при избора на покупки със социална значимост и екологично чисти продукти.

Въз основа на резултатите авторите на експеримента са заключили, че под влияние на окситоцина човешките приоритети се изместват в посока на социалния алтруизъм. И за да се подкрепят екологичните проекти от хората с високо ниво на окситоцин, следва да се подчертава социалният контекст на тези мероприятия, заключават учените.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес