Кухненските уреди са доста трудни за почистване. Често чистим около тях, но не обръщаме внимание на самите уреди, а те все пак приготвят храната ни. В следващите редове ще научите как лесно и ефективно да почистите някои от кухненските уреди, които най-често използваме.
Блендерите могат и сами да се чистят
Това е едно от големите им предимства. След като сте приготвили нещо, сложете кана гореща вода и няколко капки препарат за съдове. След това пуснете уреда. Силата на ножчетата ще завърти почистващата смес и по този начин уредът сам ще се почисти.
Кафе машината
В контейнерите за шварц кафе често се забравят. Става дума за мястото, където слагаме вода. Често си мислим, че не трябва да ги почиствате твърде често, защото те сами се чистят. Това обаче далеч не е така. Водата, която се подгрява, може да съдържа различни микроорганизми, които да ни навредят. При сваряването те се отлагат и остават в контейнера.
Подвижните части могат сами да се измият, но пък тръбичките, по които тече водата и кафето, не могат. За тях можете да използвате оцет, за да премахнете всички микроби.
Изсипете на равни части оцета в контейнерите и след тона пуснете един пълен цикъл. След това, ако има нужда, можете да пуснете още един цикъл само с вода.
Тостерът трябва да се чисти
Не разчитайте, че високата температура убива всички бактерии. В чинийката под тостера, също се задържат микроби. Изваждайте я от време на време и я измийте с препарат и топла вода. Ако уредът няма чинийка, то просто го обърнете и изтръскайте добре остатъците от храна.
Котлоните се мият с вода и сода за хляб
От сода за хляб се получава чудесна и мощна паста за почистване на силно замърсени повърхности, каквито са котлоните около печката. Ако сте с газови котлони, то внимателно отпушете горелките с карфица или разгърнат кламер. По този начин ще махнете изгорелите частици, които са се отложили. След това накиснете котлоните обилно с вода и сода, като оставите за кратко време да подейства. Избършете с мека кърпа и накрая изплакнете обилно.
Тези уреди е хубаво са се чистят поне веднъж седмично. Както виждате, всяко нещо има своя лесен начин да се почисти и можете да го направите по всяко време. Не оставяйте отлагането да натрупа болестотворни бактерии, които да навредят на вас и семейството ви. Повечето неща можете да миете и в съдомиялната машина на пълен цикъл с останалите прибори.