Дори най-страховитите лидери имат своите слабости. Оказва се, че една от тези на нацисткия лидер Адолф Хитлер била сладкото и по специално неговият любим специален сладкиш. Елизабет Калхамер, 89-годишна бивша прислужница на Хитлер, за пръв път проговори след 71 годишно мълчание за любимото лакомство на диктатора, пише "Залцбург нахтрихтен", цитиран от БТА.
През 1943 година тя отговорила на обява във вестник, който търсел прислужници. Госпожицата била наета, но не знаела, че ще се озове в Бергхоф, в баварската резиденция на Хитлер. Там тя била приета на работа с още 22 момичета под ръководството на любовницата на фюрера Ева Браун.
Пред другите Хитлер се правел, че спазва строг хранителен режим. Но всъщност страшно си падал по сладките лакомства и ставал нощем на похождения в кухнята, за да задоволи апетита си. Налитал на шоколадови бисквити и на курабийки. Но най-много държал на "сладкиша на Фюрера", приготвен с ябълки, орехи и стафиди.
В Бeргхоф имало неписано правило, че всеки ден трябва да се приготвя споменатия сладкиш, за да бъде готов за "нощните набези" на нацисткия водач. По думите на г-жа Калхамер той се държал като непослушен ученик - тъпчел се с лакомства, докато останалите вкъщи спят. Често имал гости до късно и обичал да спи до 2 часа след обед.
Прислугата нямала право да говори в присъствието на Хитлер. Елизабет Калхамер, която тогава носела моминското си име Мархтренкерин, не трябвало да споделя с никого чутото и видяното в Бергхоф под страх от строго наказание. Елизабет никога не била контактувала с Хитлер. Само много стари и доверени служители имали право да се доближават до него и до покоите му.
Госпожицата отговаряла за прането, почистването на тоалетните и за чая на Хитлер, който той пиел от нимфенбургски порцеланов сервиз. Веднъж, без да иска, Елизабет счупила една от чашите. Била наказана, като била лишена от няколко дена почивка, които й се полагали.
Разкошът в Бергхоф рязко контрастирал с лишенията на обикновените хора към края на войната. Елизабет си спомня, че в резиденцията имало и от пиле мляко, докато обикновените германци и австрийци изпитвали големи лишения.