Дори най-страховитите лидери имат своите слабости. Оказва се, че една от тези на нацисткия лидер Адолф Хитлер била сладкото и по специално неговият любим специален сладкиш. Елизабет Калхамер, 89-годишна бивша прислужница на Хитлер, за пръв път проговори след 71 годишно мълчание за любимото лакомство на диктатора, пише "Залцбург нахтрихтен", цитиран от БТА.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 април /валутен калкулатор/
През 1943 година тя отговорила на обява във вестник, който търсел прислужници. Госпожицата била наета, но не знаела, че ще се озове в Бергхоф, в баварската резиденция на Хитлер. Там тя била приета на работа с още 22 момичета под ръководството на любовницата на фюрера Ева Браун.
Пред другите Хитлер се правел, че спазва строг хранителен режим. Но всъщност страшно си падал по сладките лакомства и ставал нощем на похождения в кухнята, за да задоволи апетита си. Налитал на шоколадови бисквити и на курабийки. Но най-много държал на "сладкиша на Фюрера", приготвен с ябълки, орехи и стафиди.
В Бeргхоф имало неписано правило, че всеки ден трябва да се приготвя споменатия сладкиш, за да бъде готов за "нощните набези" на нацисткия водач. По думите на г-жа Калхамер той се държал като непослушен ученик - тъпчел се с лакомства, докато останалите вкъщи спят. Често имал гости до късно и обичал да спи до 2 часа след обед.
Още: Стихотворение на деня, 1 април, от Радой Ралин
Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре
Прислугата нямала право да говори в присъствието на Хитлер. Елизабет Калхамер, която тогава носела моминското си име Мархтренкерин, не трябвало да споделя с никого чутото и видяното в Бергхоф под страх от строго наказание. Елизабет никога не била контактувала с Хитлер. Само много стари и доверени служители имали право да се доближават до него и до покоите му.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
Госпожицата отговаряла за прането, почистването на тоалетните и за чая на Хитлер, който той пиел от нимфенбургски порцеланов сервиз. Веднъж, без да иска, Елизабет счупила една от чашите. Била наказана, като била лишена от няколко дена почивка, които й се полагали.
Разкошът в Бергхоф рязко контрастирал с лишенията на обикновените хора към края на войната. Елизабет си спомня, че в резиденцията имало и от пиле мляко, докато обикновените германци и австрийци изпитвали големи лишения.