Кексът е любим десерт на малки и големи. Но често, въпреки старанието си, домакините не успяват да приготвят онзи пухкав и ароматен сладкиш от детството. Ето кои са най-честите грешки и как да ги избегнем.
Мерни единици в кухнята - кухненски мерки
Причините за това са няколко. Възможно е да сте забравили да добавите бакпулвер или количеството му да не е достатъчно спрямо останалите съставки. Използването на по-голяма тава, също може да се окаже причина за това кексът да не бухне.
Ако съставките, които сте използвали, не са били предварително затоплени на стайна температура, не очаквайте кексът да се надуе. Възможно е и времето за топлинна обработка да се е оказало недостатъчно.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
2. Прекалено мазен кекс
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Не само по-голямото количество масло може да доведе до този проблем. Неправилното и недостатъчното разбъркване на сместа също е причина кексът да е прекалено мазен.
Сместа се разбива до пълно хомогенизиране. Не трябва да останат бучки неразбито масло.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. Кексът е залепнал за тавата
Недостатъчното количество мазнина е причината за залепване на кекса. Или може би сте забравили да сложите няколко капки олио на дъното на тавата. Добре е след това поръсите и малко брашно, преди да изсипете сместа.
Но ако все пак кексът е залепнал, има начин да отстраните проблема - просто прокарайте нож между сладкиша и ръба на тавата. Потупайте леко по краищата и в долната част на тавата. Изчакайте 15 или повече минути и след това опитайте отново.
За да избегнете подобен проблем в бъдеще, задължително използвайте тава с незалепващо покритие. В случая дори и да забравите да сложите олио, кексът няма да залепне.
4. Кексът не е изпечен отвътре
Това често се случва, когато печем на по-високи градуси. В случая е необходимо просто да върнете кекса обратно във фурната, като преди това задължително го покриете с фолио. По този начин ще избегнете загарянето му отвън, но същевременно той ще се изпече отвътре.
5. Сместа за кекса е на трохи
Не е задължително да смесвате първо маслото и захарта и след това да добавяте яйцето и брашното. Може да сложите първите три съставки в купата и едва след това ги разбиете. Колкото по-бързо действате, толкова по-добре.
6. Кексът е прекалено сух
Ако кексът ви е прекалено сух, това означава, че сте добавили повече брашно. За да прикриете проблема, сиропирайте готовия кекс или го покрийте с маслен крем.
7. Кексът е хлътнал в средата
Следващия път не отваряйте фурната, докато кексът се пече. Уверете се също така, че брашното се е смесило добре с останалите съставки.
За да прикриете този "дефект", залейте кекса с маслен крем и така никой няма да разбере, че той е хлътнал в средата.
8. Кексът не е пухкав
Вина за това има продължителното разбъркване на сместа. Следващия път не я бъркайте дълго и заложете на самобухващо брашно.
9. Ронлив кекс
Това се дължи на неправилни пропорции на течните съставки и недостатъчно количество яйца. Винаги подбирайте по-големи яйца.
10. Твърд кекс
За да избегнете този проблем, използвайте миксер за хомогенизиране на сместа за кекса.
11. Вътрешността на кекса е прекалено влажна
Това може да се дължи на по-кратка топлинна обработка, както и на грешки в пропорциите. Твърде много масло и твърде много яйца за сметка на по-малко количество брашно са причината кексът да е влажен отвътре.