Утре, 20 декември, в православния календар е денят на паметта на свещеномъченик Игнатий Богоносец. Празникът е известен още като Ингажден. Християнските традиции, свързани с него, се преплитат с вярванията на народа, запазени и до днес. Ето какви са поверията, традициите, обичаите и забраните, свързани с него.
Традиции, поверия и обичаи, свързани с празника
На този ден основният обичай е известен като полазване. Вярва се, че първият човек, който влезе в дома на човек, показва каква ще е годината. Този човек се нарича сполазник. Ако той е добър и смирен, това означава, че годината ще е успешна и благодатна за семейството. Ако човекът е беден или болен, това е лоша поличба за дома.
Друг интересен обичай, свързан със сполазника е, че след като влезе у дома, той трябва да постои известно време върху дървени клонки и слама, донесени от него. Вярва се, че по този начин не само кокошките ще мътят повече през предстоящата година, но и по-бързо ще дойдат момци за момите.
19 декемви - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
На Игнажден Коледните пости продължават, въпреки че трапезата е празнична. На нея се сервират само постни ястия. От този ден постът става най-строг. Вярващите започват да се молят още по-усилено с цел пречистване на душата за посрещане на предстоящия светъл празник - Рождество Христово.
По време на празничната вечеря не трябва да се става от трапезата - вярва се, че в противен случай кокошките няма да мътят през годината. Също така не трябва да се шие - вярва се, че неспазването на тази забрана ще доведе до заплитане на червата на кокошките и те няма да снасят яйца през годината.
На този ден бременните жени не трябва да се преуморяват и да работят , ако искат раждането им да е леко.
18 декември - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
На този ден е важно след като стопанинът излезе от дома, да се върне с пръчка в него.
На Игнажден започва приготвянето на коледните колаци. Първият от тях се прави във формата на кръст и се оставя у дома, за да го предпазва от зли очи и недоброжелатели. Традицията повелява да се направят толкова коледни колаци, колкото са членовете на семейството.
На този ден се извършват и важни гадания за времето. Ако има снеговалеж - снеговалежите ще продължат до Нова година. Колкото повече сняг има по дърветата, толкова по-богата ще бъде реколтата през следващата година.
17 декември - какъв църковен празник, какви обичаи се спазват за здраве и пари през годината
Ако на Игнажден вали дъжд, това означава, че до Коледа няма да има слана. Ясното време на този ден вещае суша през април.
В този ден е забранено да убивате паяци; по този начин ще си навлечете неприятности. Не трябва да повишавате глас или да яздите коне, защото денят е неблагоприятен за това.
История на свещеномъченик Игнатий Богоносец
Той е един от най-известните раннохристиянски светци и вторият епископ на Антиохийската църква (след апостол Петър). Той е живял през 1-2 век (около 35-107 години) и е оставил забележима следа в християнската традиция. Наричан е „Богоносец“, защото според легендата имал особена близост с Бога. Някои източници сочат, че Игнатий е дете, което Исус Христос благославя в Евангелието, казвайки: „Ако не станете като децата, няма да влезете в небесното царство“ (Матей 18:3).
16 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Игнатий, според легендата, е бил ученик на апостолите Йоан Богослов и Петър. Неговото възпитание е дълбоко вкоренено в християнското учение.
Игнатий става епископ на Антиохия около 67 г. Работил ревностно за укрепване на Църквата, която била преследвана от римските власти. Неговото служение е било посветено на християнското единство и запазването на апостолската вяра.
Когато го отвеждат в Рим за екзекуция, докато е бил в затвора, Игнатий написал седем писма до различни християнски общности. В тези писма той призовава за единство на вярващите, вярност към епископите, борба с ересите и смелост в изповядването на вярата. Тези писма стават важни ориентири в ранната християнска литература.
Игнатий е бил осъдени на смърт по време на управлението на император Траян (98–117). През 107 г. той е отведен в Рим, където е предаден да бъде разкъсан на парчета от диви животни в Колизеума. Според легендата той посрещнал смъртта с голяма смелост, молейки се за Църквата и вярващите.
15 декември - какъв църковен празник е, какво задължително трябва да направите