Кой не се е опитвал да подреди кубчето на Рубик? Аз лично бях от тези, които винаги завършваха опитите безуспешно, но въпреки това, никога не губех интерес.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 април /валутен калкулатор/
Любимата на поколения играчка стана на цели 40 години. Главоблъсканицата е изобретена през 1974 година от унгарския скулптор и професор по архитектура Ерньо Рубик.
От Google не пропуснаха да отбележат годишнината и направиха специален дудъл - класическия 3х3 куб, на който може да се играе.
Феноменалното при Куба на Рубик е неговото въздействие върху човешкото мислене. След усвояване на алгоритмите, и постоянни занимания с подреждането на кубчето, се постига т. нар. пространствено мислене - термин заимстван от психолозите, подсказващ способността да се "гледа отстрани" на дадено събитие и да се предвиждат следващи такива. В този свой аспект, продължителното (над 20 минути - до около 2 часа) еднократно занимание с кубчето, представлява едно чудесно средство за концентрация и медитация, което има благоприятен ефект върху релаксирането на организма.
Още: Стихотворение на деня, 1 април, от Радой Ралин
Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре
Класическата конфигурация е със страни – всяка с отделен цвят, които се състоят от 3х3 кубчета. Това дава възможност 43 252 003 274 489 856 000 различни комбинации, от които само една е подреденият куб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
Целта е всички страни да бъдат в съответния цвят – това е нареденият куб. За да се постигне тя, се използват различни алгоритми, най-разпространените от които гарантират нареждането на куба за време между 1 и 2 минути. Съществуват обаче и по-сложни алгоритми, които намаляват времето значително.
Световният рекорд по нареждането на куб 3х3 е само 5,55 секунди! Най-добрият в България е Николай Петров, който може да подреди кубче на Рубик за секунди. Той е успял да постигне най-доброто време за България на състезание в Сърбия - около 11 секунди.
Етнографският музей в София тези дни е дом на изложбата „Куб на Рубик и други главоблъсканици”.
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете