Може би вече сте чували, че фъстъците не са ядки. Те всъщност са бобови растения и са членове на семейството на граха. Но знаете ли, че кашуто, бадемите и няколко други обичайни „кулинарни ядки“ също не са истински ядки? За да ни помогне да разберем защо това е така, важно е да знаем какво е определението за истински „орех“. Ботанически ядката е сух плод, който се състои от твърда черупка, покриваща едно семе. Някои примери за истински ядки включват жълъди, кестени и лешници.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Как е по-полезно да консумираме ядките – печени или сурови
От друга страна, плодовете на растенията кашу, бадеми и шам фъстък не са истински ядки, а по-скоро са класифицирани като „костилкови“. Костилковите видове са плодове, които са месести отвън и съдържат черупка, покриваща семе от вътрешната страна. Това, което консумираме, всъщност е тяхното семе.
Това са най-вредните за здравето ядки
Класификацията на орехите и пеканите не е толкова ясна - те имат характеристики както на ядки, така и на костилки, но не отговарят напълно на критериите за нито един от тях. Някои ги наричат „ подобни на ядки“, други „костилкови ядки“. Интересното е, че прасковите и мангото също са костилкови - освен в този случай, ние ядем месестата външна част, а не черупката и семената, намиращи се вътре. Объркващо, нали?