На сълзите си почти не обръщаме внимание, забелязваме ги само когато сме прекалено тъжни и те покриват цялото ни лице, но всъщност те са много интересна част от нашето тяло и заслужават своите няколко минутки слава. Днес сме ви подготвили няколко любопитни факта за сълзите, които може да ви заинтригуват. Вижте ги в следващите редове.
Състава на сълзите наподобява слюнката
Това не го знаехте, нали? Сълзите съдържат главно вода, но и мазнини и протеини. На всеки се е случвало да опита сълзите си - имат леко солен привкус, нали? Това се дължи на натрия в тях.
Сълзите са различни
Както може да се досетите - някои от сълзите ни са постоянно в окото, за да го предпазят от инфекции и да поддържат окото ни влажно. Сълзите, които обаче са породени например от лука или други външни дразнители, са различни от тези, които ни защитават. А има и трети - емоционалните сълзи, които знаем, че са наши “приятели” във всеки по-емоционален момент, независимо от щастие или тъга.
Истинските причини за емоционалните сълзи
Синдром на сухите очи
Знаехте ли, че прекомерното сълзене всъщност може да е признак на синдрома на сухите очи? Други симптоми са парене в окото, бодене при премигване, замъгляване на погледа. Всички тези раздразнения причиняват сълзенето, което кара очите да изглеждат постоянно влажни, по подобие на състояние след плач.
Сълзите са безкрайни
Няма как сълзите ни да се изчерпят. Всъщност един човек в рамките на година може да произведе от 50 до 120 литра сълзи.
Сълзите увеличават сополите
Със сигурност сте забелязали, че когато плачете, започва да ви тече и носът. Това се получава така, защото слъзните канали са свързани с носа и гърлото. Не всички сълзи се стичат от очите и някои попадат и в носа, като предизвикват повечето отделяне на сополи.
Крокодилски сълзи
Още един интересен факт е, че когато се хранят животни като крокодил, кайман и алигатор, те отделят сълзи, но науката все още няма отговор на тази реакция. Оттук идва и известният израз “крокодилски сълзи”.
Защо сълзят очите - какви може да са причините
Можем да плачем, докато спим
Вследствие на лоши сънища, депресия, прекалено много натрупани негативни емоции, алергии, хронична болка, ние можем да плачем насън, без дори да разберем за това.
Новородените нямат сълзи
Когато са съвсем малки бебетата плачат, но не отделят сълзи, защото слъзните им жлези все още не са достатъчно добре развити.
Възрастните имат по-малко сълзи от децата
Сълзите никога няма да свършат, но все пак с възрастта количеството на произвежданите сълзи намалява. Ето защо и възрастните са по-склонни към развитието на синдром на сухите очи.