Здравословните хранителни продукти не винаги трябва да натоварват портфейла ни. Някои от тях дори струват стотинки и съдържат полезни съставки - витамини и минерали. На какви продукти трябва да обърнете внимание при пазаруване? Елдата почиства червата, зелето предпазва от язви, цвеклото ще подобри кръвните показатели - и това не е всичко.
Още: Тези цитати от Жан-Пол Сартър ще трогнат и най-коравата душа
Още: Кой известен чужд университет е завършил Петър Дънов?
Цените се покачват - в това вече всички се убедихме. Преди година оставихме много по-малко пари в хранителните магазини.
Казват, че не бива да пестим от здраве. Въпреки това много евтини хранителни продукти имат полезни свойства и подпомагат работата на организма, поддържайки го в добро състояние. Така че защо да не изберете удобни за портфейла и здравословни артикули? С тях можем ефективно да заменим скъпите и модерни суперхрани.
Елда
Още: На каква температура се гледа орхидея през зимата?
Още: Какви огромни ползи ни носи чаят от босилек?
Елдата е евтин източник на фибри, протеини и витамини от група В. Тя съдържа още фолиева киселина, калций, цинк, магнезий и желязо. Когато се консумира редовно, помага за понижаване на нивото на "лошия" холестерол и има положителен ефект върху функционирането на червата, подобрявайки перисталтиката им.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е "Обърната диета" и защо се превърна в най-обсъждана тема през новата 2025 година?
Елдата е без глутен. Това означава, че хората, страдащи от цьолиакия и хора с хранителна непоносимост, могат да посегнат към нея без страх. Елдата може да яде и при диабет – гликемичният й индекс е изключително нисък(54).
Елдата е не само здравословен, но и много универсален хранителен продукт. Можем да го използваме като добавка към вечерята – тя е идеален заместител на ориза или картофите. Може да бъде и в основата на много обилни салати.
Овесени ядки
Още: Защо при някои хора се стига до заглъхване на ушите при високо кръвно?
Още: Лекар: Как да лежим при високо кръвно – настрани или по гръб?
Овесените ядки имат много добра хранителна стойност. Те са източник на фибри и следователно подпомагат чревната функция и осигуряват усещане за ситост. Съдържат ненаситени мастни киселини, витамини от група В, витамини С и Е – затова си струва да ги консумирате редовно.
С въвеждането на овесена каша в диетата ние осигуряваме на организма елементите, необходими за правилното функциониране: желязо, калций, магнезий, цинк, селен, калий, фосфор или мед. Благодарение на такава богата смес от хранителни вещества, люспите понижават нивото на "лошия" LDL холестерол и намаляват до минимум риска от атеросклероза.
Овесените ядки са любимата закуска на много българи. Въпреки това, люспите могат да се използват и при създаването на десерти - палачинките с овесени ядки са много вкусни и полезни. Можете да ги сервирате с плодове или мед. Това е идеалната сладка закуска както за деца, така и за възрастни.
Зеле
В българските домове често се среща зелето. Едва ли е изненадващо: този зеленчук може да се сервира по много начини. Варено, мариновано, задушено, сурово - зелето във всякаква форма има ценни хранителни свойства.
Зелето има антибактериални, почистващи, антисептични и противоязвени свойства. Ако се консумира редовно, то допринася за подобряване на имунитета, а също така е отличен източник на витамин Е. Съдържа фолиева киселина, желязо, магнезий, мед, сяра, калий и рутинно средство, което се бори със свободните радикали. Зелето – особено киселото зеле – е полезно за черния дроб – почиства го и го регенерира.
Зелето може да бъде включено в диетата и от хора, които се грижат за фигурата си и отдават значение на калоричността на продуктите – всички видове зеле всъщност са с ниско съдържание на калории.
Цвекло
Цвеклото подобрява паметта и концентрацията. Този зеленчук е отличен източник на минерали като магнезий, калий, цинк, желязо и фосфор. То съдържа витамини А, С, Е, К и витамини от група В. Богато е и на диетични фибри, антиоксиданти и фолиева киселина.
Този зеленчук има благоприятен ефект върху организма. При редовна консумация подобрява работата на кръвоносната система (затова се препоръчва при анемия), укрепва имунитета и следователно предпазва от инфекции и настинки. Благодарение на витамин В1 цвеклото има положителен ефект върху паметта и концентрацията – подпомага функционирането на мозъка.
Обикновено сервираме цвеклото сурово и настъргано. Въпреки това, има много интересни рецепти, които използват тези зеленчуци. Цвеклото може да бъде в основата на супи (не само борш, но и кремове), салати и дори десерти. Не забравяйте обаче, че най-много хранителни вещества има в изцедения сок от цвекло. По време на обработката този зеленчук губи част от полезните си свойства.
Моркови
Морковите са евтин, здравословен и често недооценен зеленчук. Диетолозите ни съветват да ги ядем редовно. Той е източник на каротеноиди, т.е. ценни антиоксиданти, които подпомагат метаболитните процеси и се борят със свободните радикали. Именно каротеноидите правят морковите да са с оранжев цвят.
Морковите съдържат витамини: А, К и С, както и витамини от група В. Източник са на много минерали, сред които: калций, калий, натрий, желязо, мед, фосфор, магнезий, цинк и кобалт. Съдържат още фолиева киселина, инозитол и пектин.
Диетолозите препоръчват морковите да бъдат включени в диетата на хора, които прекарват много часове пред екрана на компютъра. Витамините, съдържащи се в този зеленчук (особено витамин А), поддържат очите.