Ново проучване установи, че седенето пред компютър за дълги периоди от време ни кара да изглеждаме по-стари от възрастта си. Освен това, ходенето след работа не помага особено.
Милениалите прекарват повече от 60 часа седмично седнали, което значително увеличава риска от сърдечни заболявания и ускорява други признаци на стареене. До този извод стигнаха учени от Калифорнийския университет.
Те бяха сред първите, които изследваха как продължителното седене влияе върху здравните показатели, като нивата на холестерола и индекса на телесна маса при младите хора. Проучването включва повече от 1000 души на възраст от 28 до 49 години (средна възраст: 33 години).
Още: Това кафе ускорява стареенето
Младите хора са склонни да мислят, че са имунизирани срещу ефектите на стареенето. Те си мислят: „Имам страхотен метаболизъм, не трябва да се тревожа за нищо, докато не стана на 50 или 60.“ Но това, което правят през този период от живота, има голямо значение.
За да направят изследването по-точно, учените са включили 730 еднояйчни близнаци като участници. Факт е, че тези хора имат 100% от едни и същи гени, което означава, че можем да изключим генетичните фактори, които влияят на здравето и да се фокусират единствено върху разликите в начина на живот.
Изследвайки подгрупа близнаци с различни навици, изследователите установиха, че работа, която включва физическа активност, има по-добър ефект върху нивата на холестерола, отколкото простото добавяне на упражнения след ден пред компютъра.
Участниците съобщават, че прекарват почти 9 часа на ден седнали, някои до 16 часа. В същото време, доброволците увериха, че се занимават с 80–160 минути седмично с умерена физическа активност и отделят по-малко от 135 минути седмично за по-енергични упражнения. Това обаче, както се оказа, не е достатъчно.
Още: Кой е най-добрият хак против стареене?
Спазването на минималните препоръчителни нива на физическа активност – около 20 минути умерени упражнения на ден – не е достатъчно, за да се елиминират рисковете от продължителното седене.
Проучването показа: Колкото повече човек седи, толкова по-възрастен изглежда. И добавянето на малко умерена активност не смекчава тези ефекти. Младежите, които седят по 8,5 часа на ден и тренират на или под текущите препоръки, вероятно са изложени на умерен или висок риск от сърдечно-съдови и метаболитни заболявания.
Въпреки това, определено не трябва да се отказвате от тренировки след работа. Тези, които тренират енергично (бягане или колоездене) в продължение на 30 минути на ден, имат същите нива на холестерол като хората с 5 до 10 години по-млади, които не спортуват.
Какво да направите:
Още: Лекар: Дефицитът на тези минерали ускорява стареенето на мозъка
- Използвайте изправено бюро, за да промените позицията си, но не работете така през цялото време: това също е много вредно.
- Правете почивки по време на работа, организирайте работни срещи с ходене, за да намалите времето за седене на работа;
- Ако е възможно, правете 30 минути кардио на ден или правете по-дълги, по-енергични тренировки през уикендите.