И до днес през лятото мнозина се стараят да приготвят голямо количество зимнина, в това число редица консерви, туршии, сладка и конфитюри. Не е рядкост и да останат някои буркани, направени през минали години.
Експертите обаче предупреждават, че има опасност някои от консервите да са се развалили от дългия престой и да не са годни за консумация. Такива продукти биха могли да навредят сериозно на здравето ни. Диетолози споделят как да определим, че приготвеното през лятото сладко се е развалило.
Най-бързо развалящото се сладко е "бързото" сладко, което е претърпяло малка термична обработка. То трябва да се яде веднага. Срокът на годност зависи от количеството захар, която съдържа - колкото повече захар има, толкова по-дълго се съхранява сладкото и от продукта – колкото повече влага съдържа, толкова по-бързо си заминава сладкото.
Важно е продуктът да се свари добре, да се стерилизира и да се затвори с метален, а не с пластмасов капак, казват диетолозите. Специалистите допълват, че трябва да съхранявате сладкото на тъмно и хладно място. За предпочитане в хладилник или мазе. В същото време актуалната реколта трябва да се съхранява не повече от 1 година. И ако забележите дори най-малкото петънце на мухъл, незабавно изхвърлете целия буркан.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Сладкото може да се покрие с мухлясала коричка, но дори и да е петънце, бурканът трябва да се изхвърли. Никаква термична обработка вече няма да помогне, приготвянето на желе и прочие от такъв продукт също не следва да се прави, защото вече съдържа афлатоксин. Това е отровна субстанция, произведена от плесенни гъби, която е малко вероятно да бъде унищожена от термична обработка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Експертите предупреждават, че ако спорите на тази гъбичка попаднат в човешкото тяло, това ще засегне черния дроб и имунната система.
Друг предупредителен знак е подуването на капака. Бомбажът се случва, ако продуктите, например, горските плодове, не се измивят много добре. Тогава опасните бактерии, които произвеждат ботулинов токсин (отрова, която причинява тежки увреждания на нервната система), живеещи в земята, попадат в буркана. Ако бурканът е херметически затворен, те виреят там в безвъздушно пространство и всичко може да завърши със смърт на човека, който консумира негодното сладко.