Консумацията на алкохола е не просто пиене. Начинът, по който възприемаме различните алкохолни напитки, зависи изключително много от храната, която консумираме заедно с тях. Има питиета, които задължително изискват "мезе".
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
В миналото, преди 1917 година, едрите московски търговци посрещали Коледа с тридневна трапеза, която започвала с водка и 64 различни мезета. Някои алкохолни напитки не са толкова капризни и към тях мезето може да бъде нещо дребно - на уискито са му достатъчни и няколко бадема или фъстъци, а пък конякът си върви много добре с шоколадови бонбони. Ракията също не е от капризните питиета, но в същото време е добре да има някакви леки мезенца към нея - маслини, сиренце, суджук или зеленчукова салата.
Българите харесват студената ракия, даже някои я предпочитат ледена. По този начин обаче се губят доста от нейните качества и аромати. Истината е, че ракията само прикрива някои от недостатъците на ракията. Специалистите препоръчват ракията да се консумира с температура между 15 и 20 градуса. По-дълго отлежалата ракия може да бъде сервирана и при 27-28 градуса, особено ако е сливова.
Как мътната ракия може да си върне цвета?
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
У нас най-известното мезе за ракия е шопската салата. Говори си, че тя е изобретена като съчетание в някое от заведението на "Балкантурист" през 60-те години.
С какви мазета най-добре се съчетава ракията?
- Крушовата ракия си върви със саламурено сирене;
- Гроздовата ракия се съчетава добре с шопска салата;
- Дюлевата ракия си отива с кашкавал;
- Кайсиевата ракия може да се консумира в комбинация със саламурено сирене и салата от марули;
- Сливовата ракия си върви с месо - шунка, колбаси;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Хората смятат, че отлежалата ракия е много по-добра от неотлежалата. Това е вярно за някои определени концентрати като уиски, коняк, арманяк. Но понякога свежата ракия може да има наистина неповторими вкусове и аромати, особено крушовата.
Кога хората консумират по-често ракия?
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?
Повечето хора свързват ракията със студените зимни месеци. Причината за това може да е и защото често отлежава в дъбови бъчви, в подземия, които са с по-ниска температура, а също така по време на консумацията на ракия се получава усещане за топлина и сгряване. Има хора, които възприемат ракията като лятна напитка, защото я свързват с консумацията на зеленчукови салати, със спускане на бутилката за изстудяване в студен кладенец, със изстудена бъклица и т.н.
Как най-лесно се прави омекотяване на ракия?
С други думи може да се каже, че ракията универсална сезонна напитка, която може да се пие целогодишно. Важното при нея е да бъде съчетана с подходящо мезе и да се консумира в компанията на приятни хора.