Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето ги най-разпространените митове и истини, свързани с подобряване на здравето

31 декември 2021, 11:10 часа

В интернет пространството се разпространяват най-различни теории за това как да живеем по-здравословно, но можем ли да се доверим на всички тях? Нека видим кои са най-разпространените митове и истини, свързани с подобряване на здравето. Ето какво имат да ни кажат експертите:

10 000 крачки дневно – мит

Това е може би най-нашумелият мит, към който доста хора започнаха да се стремят. Не че е лошо, но крачките на ден могат да бъдат и по-малко – 5500 и пак да подобрите здравето си. Според някои изследвания, жените, които на ден извървяват по над 5000 крачки, живеят по-дълго. Всъщност за основа на този мит можем да приемем педометърът, който станал известен на Олимпийските игри в Токио през 1964 г., защото признавал 10 000 крачки за успех.

Трябва да се храним по 5 пъти на ден – мит 

Много от диетолозите ни съветват да разделим храненията си на 5 пъти дневно, като основните компоненти да бъдат плодове и зеленчуци. Но учените имат друго мнение по въпроса – за да увеличим превенцията от инфаркт, рак, сърдечни болести, трябва да консумираме по 800 грама плодове и зеленчуци на ден, което увеличава и броя на храненията ни двойно повече – 10 хранения.

Трябва да имаме поне по 8 часа сън на денонощие

Качественият сън играе огромна роля за здравословното ни състояние. Липсата на сън може да понижи имунитета ни, което е предпоставка за отключването на различни заболявания. Универсалният отговор на въпроса „От колко часа сън се нуждаем на ден?“ винаги е 8, но това не е задължително. Здравите възрастни имат нужда от 7-9 часа сън на денонощие, децата и тийнейджърите – малко повече, а възрастните над 65 г. – между 7-8 часа сън. Ако спите под 6 часа, има вероятност да отключите деменция с напредването на възрастта.

Дневният калориен прием при жените трябва да е 2000 калории, а при мъжете – 2500 – истина 

Това е истина и всички здравни експерти го потвърждават. Добре е да разпределите калориите през деня горе-долу в такова съотношение: 400 калории на закуска, 600 на обяд, 600 на вечеря и остатъка – за междинните хранения.

Трябва да пиете поне по 8 чаши вода на ден – мит 

Всъщност, за да сме добре хидратирани, не можем да поставим всички хора под общ знаменател, защото необходимото количество вода се определя от много фактори – тегло, външни температури, физическа активност и т.н.

Не трябва да консумираме повече от 6 грама сол на ден – истина 

Солта в големи количества може да е опасна за здравето ни, така че е добре да не превишаваме посочената граница.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес