Всяка година на 22 или 23 септември настъпва есенното равноденствие. По това време в Северното полукълбо започва астрономическата есен. Дневната светлина тук става по-къса от нощта, а в южното полукълбо, напротив, продължителността на деня надвишава продължителността на нощта.
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Какво е есенното равноденствие
Равноденствието е периодът, когато Слънцето е перпендикулярно на екватора на Земята. Има пролетно и есенно равноденствие, които се считат за астрономическо начало на съответните сезони. В тези дни двете полукълба на планетата са еднакво осветени, а границата на деня и нощта минава по полюсите. Часовете на дневната светлина и нощта са еднакви през тези два дни. Но пълната идентичност на продължителността на деня и нощта формално не съществува: денят в момента на равноденствието ще бъде с няколко минути по-дълъг поради характеристиките на пречупването на слънчевата светлина.
Есенно равноденствие 2024 - кога се пада, какво ТРЯБВА и НЕ ТРЯБВА да се прави
Периодът от време между две едноименни равноденствия се нарича тропическа година. Тази година днес е приета за измерване на времето. Тъй като индикаторът е неточен, равноденствието пада в различно време на деня всяка година, измествайки се напред с около 6 часа на всеки 12 месеца. След есенното равноденствие светлата част на деня в Северното полукълбо ще започне да намалява. Светлата част от деня ще достигне своя минимум на 22 декември, след което процесът ще се обърне.
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Тази година началото на календарната есен се пада на 22 септември в 15:43 ч.
Традиции и обичаи, свързани с есенното равноденствие
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Сред много народи, включително славяните, денят на равноденствието е бил свързан с мистика и магически ритуали, които са имали за цел да умилостивят висшите сили в навечерието на смяната на сезона.
Славяните наричали празника по случай есенното равноденствие Осенини. Празнувал се цели две седмици – 7 дни преди и след празника. Първо по-възрастните мъже от всяко семейство са организирали събиране и задължително са слагали на трапезата нещо от тяхната градина или нива. След това всичко плавно преминавало в народни веселби с ритуали в чест на бога на плодородието Велес и Майката Земя.
Славяните са слагали на трапезата ястия с месо. Къщите са се украсявали с клони и плодове от офика, тъй като според вярванията това дърво има способността да предпазва от тъмните сили.
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Езическите келти са имали празник, наречен Мабон - денят, в който се прибира втората реколта и узряват ябълките. Мабон е бил един от осемте празника на така нареченото Колело на годината - древен календар, в който ключовите дати се основават на промените в положението на Земята спрямо Слънцето.
Келтските традиции са частично запазени и до днес. Например известният Октоберфест в Германия може да се причисли към този тип празник.
Но на територията на съвременна Англия има паметник, наречен Стоунхендж. Смята се, че легендарните мегалити са построени специално за ритуали в чест на астрономическите промени - дните на равноденствието и слънцестоенето. В наши дни има фестивали, организирани от нео-езичници. Властите не пречат на това.
В Япония денят на равноденствието се счита за официален празник. Вярно е, че в този случай празникът не се отнася до езическите традиции, а към будистките. Нарича се Хиган и се свързва с почитането на починалите предци. На този ден японските жители посещават гробовете на своите роднини, приготвят оризови питки и боб.
Какво трябва да се прави в деня на есенното равноденствие?
Смята се, че есенното равноденствие е време на подготовка за нов етап от живота, затова е добре да помислим как ще прекараме остатъка от годината. Също така на този ден е добре да посрещнете зората и да се сбогувате с лятото, да благодарите на природата за нейните дарове, да почистете дома си, да се отървете се от ненужните неща. Пригответе ястия със зеле, месо или горски плодове. Донесете в дома си клонче офика.
Какво не трябва да се прави в деня на есенното равноденствие?
Това, което не трябва да правите е:
- да се занимавате с тежък физически труд
- да започвате кавга с близки
- да мислите за лоши неща, да се ровите в миналото, да съжалявате за това, което са направили
- да правите лоши неща, да мамите и да клеветите;
Есенно равноденствие: Защо не трябва да се карате и как да привлечете късмет