Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийните напитки могат да ни докарат сърдечна недостатъчност, сочи доклад

29 април 2021, 07:50 часа

Сърдечните проблеми на млад мъж може да са били предизвикани от прекомерната му консумация на енергийни напитки. Той се е озовал в болницата със сърдечна недостатъчност, след като консумирал по четири такива дневно, в продължение на две години, пише "24 часа". Констатациите се добавят към все по-голям брой доказателства, свързващи консумацията на енергийни напитки със сърдечни проблеми, което кара авторите да призовават за предупреждения за опасностите от пиенето на тези напитки в големи количества.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Според доклад, публикуван в списанието British medical journals case reports, 21-годишният мъж отишъл в болница, след като четири месеца се влошавал с прогресиращ недостиг на въздух и загуба на тегло. Пациентът разказал, че е пил четири кенчета от 500 милилитра енергийни напитки всеки ден в продължение на около две години, като всяка кутия съдържа 160 милиграма кофеин. (Типична чаша кафе съдържа около 90 милиграма кофеин.) Мъжът си спомнил, че от време на време е имал случаи на лошо храносмилане, треперене и аритмия, за които в миналото не е търсил помощ.

През последните месеци той се чувствал толкова зле и летаргичен, че според доклада, трябвало да спре университетското си обучение в Лондон. След поредица от тестове мъжът е диагностициран с две потенциално животозастрашаващи състояния: сърдечна недостатъчност и бъбречна недостатъчност. Сърдечната недостатъчност възниква, когато сърдечният мускул не може да изпомпва достатъчно кръв, за да задоволи нуждите на тялото. При бъбречния срив органите не могат правилно да филтрират отпадъчните продукти от кръвта. Лекарите дори обсъждали дали не се нуждае от двойна (сърдечна и бъбречна) трансплантация.

След 58 дни в болница и спиране на енергийните напитки, отпаднала необходимостта от сърдечна трансплантация. Но бъбречна все пак може да се наложи, тъй като проблемът се дължал на дългогодишна, но недиагностицирана хронична обструктивна уропатия. При нея урината не може правилно да изтече през пикочните пътища и се връща в бъбреците. “Случаят подчертава потенциалните сърдечносъдови опасности от енергийните напитки при податливи пациенти”, пишат авторите.

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес