Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт разкрива тайната как да се отървем от плодовите мушици

29 ноември 2024, 14:48 часа

Плодовите мушици може да са малки, но тези ненаситни, нехигиенични малки насекоми пътуват на орди. След като видите един от тях да хвърчи из кухнята ви, обикновено е твърде късно: много други скоро ще го последват. Още по-лошо, плодовите мухи са трудни за отърваване, особено когато са намерили източник на храна. И ако вашият дом е нещо подобно на моя, той е пълен с атракции за плодови мушици като купа за продукти, бар количка, килер или кутия за хляб.

Кои плодове са най-подходящи за закуска

Какво причинява плодови мушици

Плодовите мушици обикновено се закачат за всеки презрял плод, който носите вкъщи от магазина за хранителни стоки, или всеки натъртян плод, който е склонен да узрее и да изгние по-бързо.

След като мухите влязат в къщата ви, каза тя, те ще снасят яйца навсякъде, където могат - в гнили плодове или всякакви ферментирали вещества, особено лук и картофи. И когато стане по-топло, техните жизнени цикли се ускоряват.

За щастие, има начини да изгоните плодовите мушици от кухнята си и да ги изгоните от дома си. Някои стъпки могат да помогнат за предотвратяване на заразяване, докато други могат да помогнат за премахването на такова. Така че погледнете по-долу и пазете мястото си свободно от плодови мушици.

Как изглеждат плодовите мушици

Плодовите мухи са дълги около една осма от инча, имат червени очи (въпреки че някои видове имат по-тъмни очи) и са светлокафяви с тъмни пръстени около корема.

Общото име, което ентомолозите дават на плодовите мушици, е „винени мушици“. Това е така, защото те са естествено привлечени от ферментирала течност и когато плодовете гният, те също ферментират.

Но плодовите мушици не виреят само на гнили плодове или оцет. Те също обичат сладки вещества като сода, вино и бира и можете да ги намерите на дъното на кофата си за боклук или на всяко мокро място със значителен източник на храна.

Това може да не е храната, която искате да ядете, но плодовите мушици са толкова малки, че отнемат само малко микрообитание – като остатъчната сода в кутийка във вашия кош за рециклиране или остатъци и трохи в контейнер за храна за вкъщи във вашия боклук. Това са основни места за размножаване на плодови мухи. След като времето се затопли, отнема по-малко време на яйцата на плодовата муха да се превърнат в бебета.

Как да спрем да спрем заразяването с плодова муха, преди да започне

За да предотвратите превземането на кухнята от плодови мушици, всичко се свежда до почистване. Поддържането на вашето място възможно най-сухо и свободно от храна не позволява на вредителите да продължат жизнения си цикъл.

Не изхвърляйте презрелите плодове и зеленчуци: Ето какво можете да направите с тях

Изхвърляйте боклука и изнасяйте често за рециклиране. Почистете дъното на кофите, когато се натрупа течност, избършете плотовете, след като приключите с готвенето, и пазете мивката и кофата за боклук свободни от стара храна, празни от чинии и колкото е възможно по-сухи.

Съхраняването на плодове и зеленчуци в хладилника вместо на плота също ще затрудни плодовите мушици да ги намерят. И тъй като те са привлечени от гниещи плодове, трябва внимателно да изберете продуктите си в магазина, за да сте сигурни, че не носите гнило или натъртено парче вкъщи.

Особено важно е да съхранявате храни, които ферментират бързо. Плодовите мушици процъфтяват от гниенето, причинено от зелето, ягодите, бананите и други плодове и зеленчуци, които често могат да се развалят, преди да забележите, че стареят, за да станат неподходящи за консумация. Захарните вещества също трябва да се прибират, чашите трябва да се затварят или измиват, а торбите за боклук трябва редовно да се изключват, за да се предотврати заразяване с плодови мушици.

Също така е добре да рециклирате или компостирате картонени кутии, които съдържат продукти, възможно най-скоро, защото в тях може да се размножават плодови мушици. Всяко място, което събира вода или е влажно, като мокър кухненски парцал или килим до мивката, може да се превърне в място за размножаване на плодови мушици.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес