Използването на смартфони, както и на компютри или лаптопи, вече е неразделна част от живота ни. Както в личния, така и в професионалния живот. Много хора обаче забравят, че този тип оборудване излъчва т.нар. синя светлина, която може да бъде много опасна за здравето ни, особено ако се излагате на нея непосредствено преди сън. Доказано е, че подобен навик преди лягане спомага за развитието на рак.
Синя светлина - какво представлява тя?
Синята светлина е светлината, излъчвана от слънцето (тя присъства особено в лъчението, което достига до нас сутрин), но също и от електронното оборудване, което използваме всеки ден. Това са предимно цифрови устройства като смартфони, монитори, таблети, лаптопи и компютри, но има и електрически крушки и медицински изделия.
Проучванията показват, че средностатистически, човек прекарва общо повече от 10 часа на ден пред екрана. Няма съмнение, че новото поколение оборудване е много по-безопасно за нас, отколкото оборудването, което използвахме преди десетина години.
Това обаче не променя факта, че твърде честото и твърде дългото излагане на синя светлина може да доведе до сериозни проблеми. Особено ако се случва вечер.
Положителни ефекти на синята светлина
Синята светлина, която естествено виждате сутрин, стимулира действието, подобрява концентрацията и настроението. Ето защо средата, в която живеете или работите, не е без значение - мрачните интериори през деня могат да доведат до продължително захлаждане на продуктивността и намаляване на желанието за действие, а оттам и да способстват за развитието на отчаяние и депресия.
При слънчева светлина интензивността на синята светлина започва да намалява около 14-15 ч. Това е времето, когато трябва бавно да преустановяваме работата си с компютър, а след 17 ч. е добре да ограничим и използването и на смартфон. В противен случай синята светлина, която е полезна сутрин, ще наруши естествения денонощен ритъм на организма вечерта, причинявайки значителни вреди.
Вредно ли е прекаленото спане?
Синята светлина - как влияе на очите?
На първо място, честият и продължителен контакт с цифрови устройства ще се отрази неблагоприятно на очите, което ще доведе до значително влошаване на качеството на зрението.
При някои хора продължителният контакт със синя светлина може да доведе до увреждане на роговичния епител, синдром на сухото око, увреждане на очната леща, увреждане на ретината, макулна дегенерация и дори катаракта.
Експертите посочват, че това явление е особено опасно при децата и юношите. Това е група, която използва смартфони, таблети или компютри в продължение на много часове на ден, вместо да прекарва времето си на открито.
Препоръчва се малките деца да не прекарват повече от два часа на ден пред екрани, излъчващи синя светлина. От друга страна, проучванията показват, че за 71% от родителите на деца на възраст 3-6 години най-добрият начин за прекарване на времето заедно е гледането на телевизия, играта на таблет или използването на смартфон.
Разбира се, за много хора използването на компютър е част от работата им. Какво може да се направи в този случай? Експертите препоръчват почивки. Американската оптометрична асоциация предлага да откъсвате поглед от компютъра или смартфона на всеки 20 минути.
Добро упражнение е да насочите погледа си към обект, отдалечен на няколко метра. Други идеи могат да включват и очила, т.нар. очила с нулева светлина, овлажняващи капки и подходяща влажност в помещението, в което работите.
Ето как не трябва да се спи - всички правим тези грешки!
Кога синята светлина е вредна за съня ви
Синята светлина също има отрицателно въздействие върху съня. Тя пречи на производството на мелатонин - хормонът, отговорен, наред с други неща, за заспиването.
Защо се случва това? Излагането на синя светлина вечер заблуждава мозъка, който по този начин започва да бърка деня с нощта. Това води до възбуда и безсъние. Но ниските нива на мелатонин причиняват много повече последици за здравето, отколкото само проблеми със съня.
По тази причина смартфоните, лаптопите и таблетите не трябва да се използват поне три часа преди лягане. Правилото за три часа се отнася за възрастните. За децата и юношите времето за детоксикация от екраните вечер трябва да е по-дълго.
При тях предозирането със синя светлина може да доведе до два пъти по-голям спад на мелатонина, отколкото при възрастните, които са гледали в екраните за същото време.
Синята светлина е виновна за затлъстяването и рака?
Едно скорошно проучване показва, че синята светлина може да оказва влияние върху развитието на раковите клетки. Изследователи от Института за глобално здраве в Барселона и Американското дружество за борба с рака показват, че цифровите устройства, по-специално светлината, излъчвана от белите светодиоди и екраните на смартфоните и компютрите, също могат да допринесат за наднорменото тегло, затлъстяването и рака на простатата, щитовидната жлеза и белия дроб.
Синята светлина влияе и на кожата. Продължителната употреба на цифрови устройства може да доведе до преждевременна поява на бръчки, загуба на еластичност или суха кожа.