От началото на пролетта до късна есен по пътищата край горите често се срещат таралежи. Едни успяват да пресекат опасното шосе и да се скрият в хората на отсрещната страна, но други намират смъртта си. Те обикновено се придвижват в тъмната част от денонощието и не винаги шофьорите успяват да реагират навреме, за да предотвратят фаталния изход.
Ако все пак срещнете някой представител на това бодливо семейство, не се изкушавайте да го пипате или още по-зле – да го отнесете в дома си.
По-добре е да не се занимавате с диви таралежи, тъй като тези сладки животни са носители на редица опасни зарази като салмонелоза, лептоспироза и бяс, споделят експерти. Те отбелязват, че опасни инфекции влизат в човешкото тяло чрез ухапване от таралеж.
Таралежите могат да носят жълта треска, салмонелоза, лептоспироза и бяс. Най-често инфекцията става чрез ухапване. Таралежите са хищници по природа, те могат да хапят при всякакъв контакт. Затова категорично не се препоръчва да се приближавате, а още по-малко да пипате и прибирате таралежи.
Според него, ако ви ухапе таралеж, той по възможност трябва да бъде уловен и заведен на ветеринарен лекар, за да се изключи наличието на бяс. Експертът напомни, че раната трябва да се третира с антисептичен разтвор.
Необходимо е раната от ухапване да се третира с антисептичен разтвор (например хлорхексидин) и незабавно да се консултирате с лекар. Инфекциите от таралежи не се предават чрез убождане с игла. Иглите осигуряват защита от хищници. Таралежите не набождат ябълки за храна. Това е начин за борба с паразитите – в ябълките има определени вещества, които допринасят за това.
Когато сте в гората, не само таралежите могат да бъдат заплаха за вас. Трябва да сте подготвени за това, че там има и кърлежи, които са също толкова опасни и заразни. Най-агресивните кърлежи са женските, способни да преследват човек на разстояние до километър. Според експерт, тези индивиди преживяват до три зими без храна. Женските кърлежи имат изострено обоняние, усещат плячката отдалеч.