Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Документи, пари, важни неща - какво да си носим в Турция и да не забравим вкъщи (пълен списък)

13 юни 2023, 14:44 часа

Пътешествието до Турция винаги е едно от най-вълнуващите и ценни преживявания, които българите си позволяват много често.

Още: Стихотворение на деня, 21 януари, от Дора Габе

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

А причините да обичаме да ходим в Турция са много.

Първо, да отидеш на пазар в Одрин или Чорлу е повод както за съботно-неделна разходка, така и източник на чудесни сделки. Каквото и да става с турската лира, цените там винаги са привлекателни.

Второ - пътешествието в Истанбул е винаги приказно. Защото това е един от най-магическите градове в света, който е много близо до нас и трябва да посетим на няколко пъти в живота си.  

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

Още: Защо хитрите домакини поръсват със сода ъглите на дома?

Трето - почивките в Турция винаги излизат евтино, обслужването е на високо ниво, защото комшиите ценят туристите, а сред тях българите може би най-много. И това си личи в цялостното отношение. 

Независимо каква е причината да отидете там, в тази статия ще дадем списък с важните и полезни неща, които да носите със себе си. Може да използвате този списък за проверка преди да заминете. 

Международен паспорт. Сложете първо него в багажа и проверете дали случайно не е изтекъл. 

Турски лири. Въпреки, че на много места може да се плаща също с евро или с долари, най-добре е още преди заминаването да обмените лирите и да не го мислите там. Причината е, че на някои места цените в чужда валута са закръглени във ваш ущърб, но ако ползвате националната турска валута ще спестите максимално пари. Може да видите какъв е курсът лев - турска лира днес тук. Цените в Турция за повечето неща са по-евтини от България, а някои са същите. 

Още: Знаете ли как се прави чай от лофант

Още: Какъв църковен празник е на 21 януари - традиции и обичаи

● Телефонни пакети от операторите

Не забравяйте, че разговорите и ползването на интернет в Турция към България излиза скъпо. Но всички мобилни оператори у нас предлагат изгодни пакети за минути и мегабайти, които ще ви бъдат достатъчни за пътуването. Ако не сте сигурни, че можете да се справите без мобилен телефон и да разчитате само на wi-fi връзки, по-добре си вземете някакъв пакет, за да сте по-спокойни. Едва ли изполвате хартиени карти и по всяка вероятност ще се доверявате на Google Maps, което е още една причина да си пуснете мобилен интернет предварително, за да сте сигурни, че най-бързо и лесно ще стигате до местата, които искате да посетите.  

● За жените: без предизвикателно облекло! 

Разбира се, в Турция никой няма да ви санкционира заради облеклото ви по улиците, дори да е предизвикателно. Но не забравяйте, че не може да влизате така в джамиите. Ако става дума за централните, в които ходят най-много туристи, може и да се разминете само с лоши погледи. Там по принцип рядко има ревностни мюсюлмани и повечето са наясно, че места като Синята джамия напр. ще е предназначена много повече за туристически посещения. Но от "кварталните" джамии, по-отдалечени от центъра, е възможно директно да ви изгонят, ако се виждат глезени, рамена, коса и пр. Това едва ли би станало грубо, но забележка и молба да излезете оттам е нещо, което може да очаквате. Въобще, обличайте се с вкус, но не и прекалено провокативно. 

● Шапка, плажно масло, слънчеви очила

Ако пътувате в Турция през летните месеци, категорично си вземете шапка за глава. Хубаво е да имате защита за главата си.  Също: плажно масло, особено ако пътувате от май до септември. Ако слънцето ви идва в повече - слънчеви очила.  

● Тънък шал за глава 

В посещаваните от най-много туристи джамии раздават шалове, които да си сложите на главата (за жените), но много от тях предпочитат да си носят сами, за да не ползват общите за всички. 

● Удобни обувки - ходенето е доста

Да носите удобни обувки е едно от най-важните неща в Турция! Защото независимо от целта на посещението ви, пешеходстването там е сериозно. Никой няма да гледа толкова външния вид, важното е да се чувстате комфортно. Маратонките са за предпочитане, за да сте сигурни, че ще се отдадете на разходките си без никакви проблеми. Разстоянията, особено в Истанбул, са големи, а градът е най-хубав, когато се движите повече пеш. Определено съветваме жените да забравят за високите токчета. И също - дори и да е изключително горещо, за обувки тип "чехли" или "сандали" - да, ще ви държат хладно, но няма да са удобни, а удобството е по-важно от всичко друго. Да не говорим, че ще се движите по доста калдаръмени улици и може да ги скъсате. Единственият вариант, ако толкова държите на нещо по-шик, е просто да вземете повече чифтове, но това пък ще направи багажа ви по-тежък.  

● Лекарства

Вземете си базовите - парацетамол, аналгин, аспирин, въобще онези, без които не може. Само няколко - няма нужда да помъквате огромна аптечка. Не че същите лекарства ги няма в аптеките там, но ще се чувствате по-спокойни, ако сте предварително подготвени. Има обаче и българи, които правят обратното - особено в Одрин си купуват големи количества именно от най-необходимите лекарства, понеже са по-евтини отколкото у нас.

● Дезинфектант

Турските градове са шарени, пъстри, истински стълпотворения, които замайват съзнанието с екзотиката и красотата си. Пазарите са огромни, тълпите големи, магазините безброй, а хранителните вкусотии - ще ви трябват поне 10 екскурзии, за да опитате всичко, което си заслужава от турската кухня. По тази причина обаче няма да е лошо да си вземете някакъв дезинфектант. Невинаги ще има къде да си измиете ръцете и е хубаво от време на време да се дезинфектирате. Така и вие ще сте по-спокойни. Ако към това прибавите мокри кърпички ще сте вече съвсем окомплектоване на ниво хигиена. 

● Вода - не от чешмата

Съветваме ви да избягвате да пиете вода директно от чешмата в Турция. Минералната вода там е евтина и достъпна, така че гледайте винаги да имате под ръка. 

● Удобна раница 

Както и при обувките, съветваме ви критерий номер едно да е удобството. Не вземайте шикозни, но неудобни чанти и ранички. Избирайте такива с максимално улесняващи носенете им презрамки, за да може раменете ви да се чувстват добре.  

● План

Последното, разбира се, не е полезна вещ, но е повече от задължително. Не забравяйте, че Истанбул е огромен град и трябва предварително да планирате дните си там - мегаполисът не се опознава с безцелно шляене. Ако сте там за 3-4 дни, то те ще ви стигнат само за основното - но за да видите основното, трябва да планирате. Направете си предварително маршрут и план за всеки ден, ако искате да получите максималното от вашето пътешествие. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес